Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Ağrısız Doğum

Ankara'da çoğu doğum kliniğinde bu hizmet verilirken işlemi yapacak anestezi uzmanının deneyimi ve kadın doğum uzmanının doğru zamanda epidural kullanımına geçmesi sonuçları etkiler.
Ağrısız Doğum

Ağrısız Doğum Ankara

Günümüzde normal vajinal doğumun yada sezaryan doğumun anestesi uygulamaları da ağrı azaltıcı ilaçların ve tekniklerin gelişmesiyle hastaların hizmetine sunulnuştur. Sık görülen epidural uygulamanın yararları ve riskleri doğum öncesi gebe ve doktoru arasında tartışılması ve planlanması gereklidir. Dünyada yapılan normal doğumların yarısından fazlasında epidural anestezi uygulanmaktadır.

Epidural blok anestezisi vücudun alt yarısında ağrı taşıyan lifleri omurilikteki epidural aralığa uyuşturucu ilaç verilmesi ile gerçekleştirilir.

Epidural anestezi nasıl uygulanır?

Belden yapılacak epidural anesteziniz öncesi ağızdan yada damar yolundan 1-2 litre sıvı almanız önerilir. Bu epidural anestezinin tansiyon düşürücü etkisini azaltacaktır. Bele yerleştirilecek kateterin aktif doğum eylemi başlamadan yerleştirilmelidir. Epidural otururken yada yan yatarken alt sırt omurları arasında kalan boşluğun önce uyuşturulup sonra kateteterin yerleştirlmesi ile yapılır. Kateter kontrollü ilaç salınımı yapan bir pompaya bağlanır .Kateter belinize yapıştırılır.

En sık tercih edilen epidural anestezi tekniği hangisidir?

kombine epidural ve spinal tekniklerin birlikte kulanımı günümüzde en sık tercih edilen yöntemdir. Bu tip anestezi kullanımı kullanım süresinde kas gücü ve denge kaybı yaratabilir. İlaç dozu devamlı yada bolus enjeksiyonlar şeklinde veribilir

Ağrısız doğumun avantajları nelerdir?

Ağrının azaltılarak annenin gücünü korumasına ve aktif doğum eylemine katılımını sağlar. Doğum ağrıları süresince hasta konforlu bir şekilde yatağında dinlenir. Rahim ağzının tam açılmasına kadar geçen süreyi konforlu olarak geçirir. Eğer sezaryan kararı verilirse ek bir anesteziye gerek olmadan epidural anestezi ile sezaryan doğum anne uyumadan gerçekleştirilir.

Ağrısız doğumun anestezinin riskleri nelerdir?

Epidural anestezi kan basıncının aniden düşmesine sebep olabilir. Bebeğe düzenli kan akışını sağlamak için tansiyon belli bir seviyede tutulmalıdır. Tansiyonda düşme varsa damardan verilen sıvılar, ilaçlar ve oksijenle müdahale edilir.

Omurilik sıvısı sızıntısının neden olduğu şiddetli bir başağrısı görülebilir. Günümüzde kulanılan çok ince iğneler nedeniyle çok nadir görülmekle beraber böyle durumlarda annenin kendi kanından bölgeye verilmesi ile yama yapılarak sızıntı önlenir.

Epidural sonrası kulaklarda çınlama , bulantı, idrar yapmada zorluk, sırt ağrısı ve titreme gibi geçici şikayetler meydana gelebilir. Bunlar işlem sonrası kaybolur.

Doğumdan sonra ayakta bir kaç saati bulan uyuşukluk devam edebilir. Yürümeyi ve ayağa kalkmayı bir kaç saat geciktirebilir.

Kalıcı sinir hasarı görülmesi durumu çok nadir görülen bir komplikasyondur.

Epidural anestezi Fiyat nedir?

Normal vajinal doğum fiyatına eklenen bir anestezi uzmanı uygulama ve takip ücretidir. Kateter doğum bitiminde epizyo dikişlerinin tamamlanmasından sonra çekilir.

Epidural anestezi iğnesi yerleştirirken belde ağrı olurmu?

Hastanın ağrı eşiğine göre değişmekle beraber en çokta belde bası hissi olarak tariflenir.

Epidural anestezi ilaç ne zaman verilir?

Epidural anestezi ilacı Rahim ağzı açıklığı 3-4 cm e ulaştığında uygulanır. Daha önce yoğun ilaç verilirse kasılmalar azalıp ,doğum süresi uzar.

Epiduralin doğum süresine etkisi nedir?

Epidural doğum süresini uzatabilir. Ağrıları azaltabilir. Oksitosin suni sancı ile ağrılara destek olmak gerekebilir.

Ağrısız doğumun bebeğe olumsuz etkisi varmıdır?

Epiduralin şu ana kadar bebeğe olumsuz etkisi gösterilememiş olmakla beraber uzamış doğum eyleminin riskleri tartışılmaktadır.

Epidural yerleştirme sonrası ne hissedilir?

Rahim sinirlerinde birkaç dakika içinde uyuşukluk başlar. 10-15 dakika içinde tüm uyuşturucu etkisi hissedlir. Anestezik doz etkisi geçmeye başladığında, doz devamlı infüzyonla yada bir - iki saatlik dozlar olarak verilebilir.Uygulanan epiduralin dozaj ına bağlı olarak yatakta kalmak gerekbilir ve kalkıp dolaşmak yasaklanabilir.

Eğer doğum birkaç saatden daha uzun sürerse karın uyuşmuş olacağı için idrar çıkarmada zorluk ve sonda ihtiyacı doğabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra, kateter çıkarılır ve anestezinin etkisi genellikle bir ya da iki saat içinde kaybolur.

Ağrısız doğum anında bebeği itmek mümkünmüdür?

Epidural anestezi nedeniyle anne kasılmaları hissedemeyebilir. Kasılmalar ile itme kontrol etmek zor olabilir. Bu nedenle, bebeğin doğum kanalına indiğini ek yardıma ihtiyacı olabilir. Bu genellikle vakum ve forseps kullanılarak yapılır.

Epidural her zaman etkilimidir?

Çoğu hasta doğum sonrası yorumlarında epiduralin doğum ağrılarını belirgin azalttığını bildirirken, bazı hastalar ağrı hissettiklerini belirtir yada tek taraflarında daha az ağrı olduğunu bildirir.

Epidural ne zaman kullanılmaz?

Eğer kan pıhtılaşmasını önleyici iğne yada aspirin türevleri kullanıyorsanız, kanan ve şok durumu varsa, alt sırt bölgesinde herhangi bir enfeksiyon, kanda enfeksiyon varsa, henüz 3-4 cm lik Rahim açıklığına ulaşılmadıysa epidural önerilmez.

Gebelikte kaç kez kadın doğum uzmanı muayenesine gitmeliyim?

Risksiz gebeliklerde 7 kez, yüksek riskli gebeliklerde 10 yada daha fazla doktor ziyareti gerekebilir.

Gebelikte hangi haftalarda Ankara'da kadın doğum uzmanı kontrolüne gitmeliyim?

Gebelikte hangi haftalarda doktora başvurulmasında tarihler gerekli tetkik ve tarama tahlilerine göre düzenlenir. 16.haftada ultrasonografi yapılır, eğer ikili test için geç kalınmışsa 4 lü test denilen prenatal tarama testi yapılabilir. Yapılmış kan testleri gözden geçirilir. Gerekli görülenler testler tekrarlanır.

18-21 haftada: ultrasonla anomali taraması yapılır. Eğer plasenta aşağı yerleşimli ise not edilir. Bu yerleşim 32. Haftada kontrol edilir. Hala önde ise önde gelen plasenta tanısı konur. Plasental göçle birlikte çoğu plasenta yukarı çıkar. Bu nedenle erken haftalarda bu tanı konmamalıdır. Rahim ağzı ölçülür, herhangi bir kısalma yada hunileşme belirtisi erken doğum belirteci olarak Kabul edilir. Tedbir alınır.

25. haftada: şeker yükleme testi zamanı gelmiştir. Bu 50 gr yada 75 gr olarak doktorunuzun tercihine göre yapılır. Şeker yükleme testi yaptırmaktan kaçınmayınız. Test annenin pankreasının cevabını test ederek önlem alınmasına ,iri bebek nedenli doğum travmalarına ve yenidoğanın metabolik hastalıklarına karşı tedbir alınmasına yardımcı olur. Bu haftada erken başlayan preeklampsi tanısıda konabilir.

28. haftada: fundal yükseklik ölçülür. kan uyuşmazlığı olanda indirekt koombs testi yapılır. Çocuk ağırlık ve gelişimi ultrasonda kaydedilir.

31 ve 34. haftada: bebeğin ultrasonografik gelişimi, pozisyonu ve annenin genel durumu gözden geçirilir. Gerekli görülen testler tekrarlanır.

37. haftada: ultrasonda bebeğin pozisyonu, çatı muayenesi ile kalça kemiği çıkımının normal doğuma izin verip vermeyeceğinin muayenesi yapılır. Ultrason ve nst ile fetal iyilik haline bakılır.

40 ve 41. haftada: normal spontan vajinal doğum beklenir, suni sancı vererek bebeğin kasılmalara verdiği cevap değerlendirilir. Eğer açılma başladıysa aktif doğum fazına girene kadar gebe egzersizleri önerilir, belli açıklıktan sonra epidural anestezisi takılan hasta ağrıları azaltılmış bir doğum yapar. Fetusun eşi yani plasentada ayrıldıktan sonra Vajinal yırtığı varsa dikişleri dikilip hasta odasına alınır.

Doğum eylemi sırasında çocuğun oksijenlenmesinin azaldığı durumlar, çocuğun kakasını yutması, çocuğun eşinin ayrılması sonucu gelişen kanama, fetal basin kalça kemiğine uyumsuzluk göstermesi sonucu fetal başin inmemesi, erken suyun gelmesine ragmen doğum eyleminin başlamaması ve suni sancıya cevapsızlık durumlarında acil sezaryan endikasyonu doğar. Bu durumda bebeğin ve annenin hayatını kurtarmak için kadın doğum uzmanı sezaryan kararı verir.

Daha önceden bilinen sezaryan endikasyonları ise bebeğin Rahim içinde makad yada transvers (yan) duruş bozuklukları, plasentanın önde olması sonucu doğum kanalını kapaması, Kalça çıkımının doğuma izin vermeyecek derecede dar olması, ikiz gebeliklerin doğuma uygunsuz pozisyonları, daha önce rahmin miyom cerrahisi nedeniyle kesilmiş olması, rahmin daha önceki sezaryanda dikine kesilmiş olması kesin sezaryan endikasyonlarıdır.

Eski sezaryan sonrası 2 yıldan sonra denenecek normal doğum denemelerinde %10 eski dikiş yerinin ayrılması %1 rahmin tamamen parçalanması riski mevcuttur. Bu nedenle acil ameliyat ve yoğun bakım şartlarının mevcut olduğu merkezlerde hasta geniş bir şekilde bilgilendirilip onayı alındıktan sonra denenebilir.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333