Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Kapalı Rahim Alma Ameliyatı Ankara

Kapalı rahim alma ameliyatı Ankara, miyom ameliyatına göre teknik olarak daha kolay bir ameliyattır. Rahmin büyüklüğü ve özellikle yan duvarlara doğru artan hacmi teknik zorluklar getirebilir.
Kapalı Rahim Alma Ameliyatı Ankara

Kapalı Rahim Alma Ameliyatı Nedir?

Rahim ile ilgili problemlerde, rahmin alınmasını gerektiren durumlarda doktorunuz rahmin alınması gereğini size bildirmişse yapılması gereken ilk yaklaşım Kapalı Rahim Ameliyatı Ankara için klinik pratiğinde laparoskopiyi yaygın uygulayan bir doktordan ikinci görüş alınmasıdır. Kadın hastalıklarında kapalı cerrahi uygulanma oranı dünyada %55-65 lere yükselmişken, ülkemizde %15 oranında seyretmektedir.

Kapalı cerrahi uygulamaları eğitim eğrisinin uzunluğu nedeniyle eğitilmiş laparoskopik cerrah sayısı yavaş artış göstermektedir.

Kapalı Rahim ameliyatı göbekten girilen kamera görüntüsü eşliğinde sağ ve sol karın bölgelerinden girilen 5 mm lik trokarlar yardımıyla rahmin kan damarlarının kesilmesi, rahmin mesaneden ve vajenden ayrılması esasına dayanır.

Kapalı Rahim Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Laparoskopik olarak yapışıklıklar açılır ve yumurtalık kan damarları bağlandıktan hemen sonra vajinal olarak rahmin atardamarları bağlanarak Rahim çıkarılır ve vajen güdüğü  vajinal dikilirse LAVH adı verilen laparoskopi yardımlı vajinal histerektomi anlaşılır. Laparoskopik uygulamaların yaygınlaşması ile daha az uygulanır olmuştur.Teknik olarak daha kolay uygulanır. Başlangıç seviyesindeki laparoskopik cerrahlarca tercih edilir.Rahmin vajenden sarkmasının fazla olduğu hastalarda tercih edilebilir.
 • Laparoskopik total histerektomi de rahmin tüm damarları laparoskopik olarak bağlanır, Rahim vajen ve mesaneden ayrılır. Rahim vajinal çıkarıldıktan sonra vajen güdüğüde laparoskopik dikişlerle kapatılır. Rahim sarkması olmayan vakalarda ileri jinekolojik cerrahların tercih ettiği yöntemdir.
 • Laparoskopik olarak rahmin damarları bağlanır, Rahim mesaneden ve Rahim boynu (serviks)denilen bölgeden karın boşluğuna serbestleştirilirse buna buna Laparoskopik supraservikal histerektomi denir. Rahim ağzı bırakıldığı ve Rahim tam olarak çıkarılmadığı için smear takiplerinin devamı gerekir.

Hastada rahmin sarkma derecesi fazla ise hastaya Vajinal Rahim Alınması (VAH) ile müdahale edilmesi Altın Standarddır. Doktorunuz tarafından rahmin alınması öneriliyorsa Kapalı (laparoskopik) Rahim Çıkarılması Ameliyatı Ankara az ağrı, karında sadece 5 mm lik iz, az kan kaybı, ve erken günlük hayata dönüş anlamı taşımaktadır.

Laparoskopik (kapalı) yaklaşım vakaların %95 ine uygulanabilir. Doktorunuzun rahmin alınmasına gerek gördüğü durumda kapalı (laparoskopik) cerrahi konusunda alternatifi sorup gerekirse 2. Görüş için laparoskopiyi yaygın olarak uygulayan bir doktora başvurunuz.

Rahim Alma Ameliyatı Ankara Fiyatları 2022

Rahim alma ameliyatı fiyatları açık ameliyatla karşılaştırıldığında %40-50 oranında daha pahalıdır. Bunun sebebi kapalı ameliyatlarda kullanılan ama açık ameliyatlarda kullanılmayan kanama önleyici ekipmanların ve görüntüleme sisteminin kullanılmasıdır. Ameliyatın yapıldığı hastaneye görede fiyat değişmektedir.

Ekibimiz Operator Doktor, Asistans Doktor, Anestezi Doktoru ve Enstrümandan oluşmakta olup Ankara da anlaşmalı özel hastanelerde ameliyatları gerçekleştirmektedir.

Ameliyat ekipmanları özel olarak ekibimizce yurtdışından temin edilmiş olup sadece ekibimizin kullanımına özeldir, hastaneye ait değildir. Ameliyatların çoğu günübirlik veya geç saatde yapıldıysa tek gece yatışla sonlandırılmaktadır. Fiyata özel oda ve tek kişilik refakatçi ücreti dahildir. Kan ürünleri kullanımında oluşan fiyata eklenir.

Kapalı Rahim Alınması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kapalı Rahim alınması Ameliyat Ankara  tahmini 60-90 dakika arasında sürer. Rahmin büyüklüğüne, geçirilmiş eski açık ameliyatların yapışıklık durumuna göre süre değişkenlik gösterebilir. Hastanın kan seviyesine göre ameliyat öncesi, ameliyat sırasında veya sonrasında kan ürünü kullanılabilir. Ameliyattan 2 saat sonra hasta sulu yemek rejimini alır, ardından ayağa kaldırılır ve sondası çıkarılır.

Kapalı Rahim Alınması Ameliyatı Sonrası Ne Gibi Yakınmalar Olabilir?

Kapalı (laparoskopik) Rahim Alınması Ameliyatı Ankara daAmeliyat karın içinde karbondioksit ile şişirilerek oluşturulan hava boşluğunda yapılır. Bu gerginlik diyaframdaki sinirleri uyararak sağ omuz ağrısı yapabilir. 12-24 saat içinde sıcak kompres uygulaması ile bu şikayet geçer.

Kulanılan trokarlar 5mm dir. Göbekte ve parça çıkarılan bölgelerde ise10 mm trokarlar kullanılır. Bu trokarların yerlerine yönelik derin fıtık önleyici dikişler konur. Bu bölgelerde hasta bir miktar sızlama hissedebilir.

Kandaki anestezik maddeye bağlı olarak bir miktar bulantı olabilir.

Laparoskopik Rahim Alınması Ameliyatı İyileşme Süresi

Kapalı (laparoskopik) Rahim ameliyatı Ankara da çok hızlı bir iyileşme süreci vardır. Ameliyat günü hasta tuvalet ve öz bakım ihtiyaçlarını kendisi görür. Duş yapabilir. Ertesi gün aracını kendi sürerek evine gidebilir. Bir hafta içinde işine ve çalışma hayatına geri dönebilir. Ankara içinden gelen hastalar isterlerse aynı gün geç saatde evlerine gönderilebilir.

Kapalı Rahim Alınması Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası 2-3 gün yada hasta isteğine bağlı daha uzun ağrı kesici kullanabilir. Ameliyat sonrası antibiotik kullanılmaz. Göbekteki ve 5 mm trokar yerleri bantları ertesi gün çıkarılır ve yerleri açık bırakılır. Trokar dikişleri estetik yada tek dikiş halinde atılır. Kendiliğinden düşer yada 1 hafta sonra alınır.

Kapalı (laparoskopik) Rahim Alınması Ameliyatı İyileşme Süresini Kısaltıyor!

Kapalı (laparoskopik) Rahim ameliyatında çok hızlı bir iyileşme süreci vardır. Ertesi gün aracını kendi sürerek evine gidebilir. Bir hafta içinde işine ve çalışma hayatına geri dönebilir. Ankara içinden gelen hastalar isterlerse aynı gün geç saatlerde evlerine gönderilebilir.

Rahim Alınması Ameliyatı Zor mu?

Laparoskopik cerrahi ve anatomic diseksiyon tekniklerine dikkat edilerek yapıldığında hasta için çok konforlu bir ameliyattır. Ameliyatı yapan ekibin deneyimi ameliyatta karşılaşılacak zorluklarla başa çıkmada önem taşır.

Kapalı (laparoskopik) Rahim Alınması Ameliyatı Avantajları

 • Kesi yeri fıtığı olmayışı
 • Ameliyat sorası Ağrının açık ameliyata göre belirgin derecede az olması
 • Kesi yeri enfeksiyonu görülememesi ve antibiotic kullanılmaması
 • Barsak tıkanıklığı ve buna bağlı gaz çıkaramama şikayetlerinin görülmemesi, ameliyat sonrası 2 saat içinde ağızdan gıdaya başlanması
 • Açık ameliyatlarda görülen Karın içi yapışıklıkların görülmeyişi
 • Hızlı hareketlilik kazanılması, günlük hayata dönüşün hızlanması, 1 hafta içinde işe dönüş
 • Kamera eşliğinde kansız bir cerrahi gerçekleştirilmesi

Kapalı (laparoskopik) Rahim Alınması Ameliyatı Gerektiren Durumlar

 • Rahim kanserine dönüşüm riski taşıyan anormal Rahim kalınlaşması, polipler ve rahim kanseri
 • Patates çuvalı miyom dağılımı olarak rahmin tamamen miyomlarla işgali
 • Rahim ağzı kanserine dönüşüm riski taşıyan lezyonlar ve Rahim ağzı kanseri
 • Rahim sarkmalarında üreme çağının tamamlanmış olması

Kapalı (laparoskopik) Rahim Alınması Ameliyatı Sonrası Cinsel Hayat

Kapalı Rahim ameliyatı karın içi organ olan rahimin alınmasına yönelik gerçekleştirilen bir ameliyattır. Cinsel ilişkide vajen rol oynar. Vajen bitiminde bırakılan dikişlerin iyileşmesi için 8 haftalık bir ilişki kısıtlması önerilir.

Kapalı Rahim Alma Ameliyatı Ankara Yorumları

 • Önder bey laparoskopik yani kapalı ameliyat için çok doğru bir seçim!

  10 seneyi aşkın bir süredir miyom sıkıntısı çekmeteydim. Açık ameliyattan çekinmem dolayısıyla sürekli bir erteleme söz konusuydu. Görüştüğüm her doktor sanki ağız birliği yapmış gibi açık ameliyat öneriyordu. Bende herhangi bir tanıdığı...

 • Ameliyatım çok başarılı geçti

  Adım Mükerrem Gürbüz. 71 yaşındayım. Kızımın müdürü Songül hanım vasıtasıyla Prof. Dr. Önder Koç ile tanışma fırsayı buldum. İyiki doktor beyi bulmuşum.Ameliyatım çok başarılı geçti. Önce Allah’a sonra doktoruma güvenerek ameliyat oldum....

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
 • M
  Mua***

  doktorum aşırı kanama var 67 yaşındayım kapalı amelıyat önerdi.malatya da yaşıyorum . ankarada olsam ucret ne kadar olur

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba Yazılan bilgide tam olarak ne şikayetiniz olduğunu kanamanın neden kaynaklandığını yazmamışsınız. Daha detaylı bilgi için lütfen 0505 287 43 33 nolu telefondan bizi ararsanız yardımcı olalım. Geçmiş olsun .

 • M
  Mer***

  Annem çok fazla kanaması oluyor kendisi baya kilolu devlet hastanesinde rahiminin alınması istendi kapalı rahim ameliyatının riskleri nelerdir ücreti ne kadar dır

  Prof. Dr. Önder Koç

  merhaba. kapalı ameliyat özellikle kilolu hastalarda kesi olmaması ve hızlı iyileşme için büyük konfor sağlar.

 • V
  Vel***

  Açık rahim alma ameliyatı bir prf tarafindan özel muhayanesi olup ameliyati ozel hastenede yapmasi fiyat olarak tahminî me kadar

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba. Ameliyatların fiyatları harcanan süre , emek, malzeme , ekip ve tercih edilen özel hastaneye göre değişiklik gösterir. Açık ve kapalı olmasıda kullanılan ekipmana göre fiyat farkı yaratır. Kapalı ameliyat fiyatı açığa göre nispeten daha yüksektir

Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333