Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Normal Doğum

Ankara'da gerek özel gerek devlet hastanelerinin çoğu anne bebek dostu klinikler olarak normal doğumun gerçekleştirilebilmesi amacı ile düzenlenmiştir. Doğumdan hemen sonra bebeğin anne yanına verilebilmesi amaçlanır.
Normal Doğum

Normal Doğum Ankara

Normal doğum ameliyathaneye girmeden geçekleştirildiği için ameliyathanede gerçekleştirilen sezaryana göre göreceli olarak ucuzdur. Hastaneler ve doktorlar tarafından paket doğum fiyatları belirlenmiştir. Bu fiyat doğum takibi ve doğum gerçekleşmesinde kadın doğum uzmanı, anestezi uzmanı ve hastane hizmetleri faturalarının birleştirilmesiyle oluşur.

Son yıllarda artan talep üzerine 10 adet muayeneyi, gebelikte yapılacak tahlilleri, NST çekimlerini ve doğumu kapsayan paketler doktorlar ve hastaneler tarafından oluşturulmuştur. Bu paketler ekstra karşılaşılabilecek riskleri ve hastane yatış gerektiren acil durumları kapsamaz.

Normal doğum evreleri nelerdir?

Normal Doğum eylemi Son adet tarihinden tahmini olarak 40 hafta sonra başlar. Önce belli belirsiz gelen rahim kasılmaları rahim ağzının yumuşayarak açılması, bebeğin doğumu ve bebek eşinin atılmasını kapsar.

Normal Doğumun 1. evresi rahmin kasılmalarla açılmaya başlayıp tam açıklığa ulaştığı safhadır, tam açıklık 10 cm serviks açıklığı olarak Kabul edilir. İlk gebeliklerde16-18 saat, ikinci gebeliklerde 10-12 saat surer. Bu evre kendi içinde latent ve aktif faz olarak 2 ye ayrılır. Açıklık 3-4 cm e gelmeden epidural ilaç verilemez. Erken ilaç uygulaması doğum ağrılarının kesilmesine neden olur.

Normal Doğumun 2. Evresinde bebek uygun baş hareketlerini yaparak doğar. Bebeğin rahimden çıktığı evredir. Baş rotasyon hareketlerini yapar. İlk doğumda 2-3 saat , eğer epidural uygulandı ise daha uzun sürebilir. Tekrarlayan doğumlarda ise bu süre kısalır. Annenin obez olması, iyi ıkınamaması, bebeğin iri olması, oksiput posterior denen baş pozisyonunda doğması bu evreyi uzatır.

Normal Doğumun 3. Evresi plasenta ve zarların atıldığı evredir. 45 dakika içinde tamamlanması beklenir. Plasentanın bu süre içinde ayrılmaması durumunda ilaçla yada elle halas yoluyla plasenta dışarı alınır. Plasenta atıldıktan sonra hasta anormal doğum sonu kanaması açısından 4-6 saat boyunca takip edilir. Doğum sonu kanamaya cerrahi müdahale konusunda ekip deneyimli olmalıdır. Ülkemizde Gebelikte anne kaybının en önemli sebebidir.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333