Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Gebelikte Şeker Taraması

Şeker hastalığı Hamile kadınlar da hem anne hem de bebek için risk oluşturabilir.Gebelik Diyabeti olarak bilinen bir durum gelişebilir. Glikoz tolerans testi potansiyel diyabet için yaygın bir test türüdür.
Gebelikte Şeker Taraması

Gebelikte Şeker Taraması Nedir?

Şeker hastalığı Hamile kadınlar da hem anne hem de bebek için risk oluşturabilir.Gebelik Diyabeti olarak bilinen bir durum gelişebilir.

Glikoz tolerans testi potansiyel diyabet için yaygın bir test türüdür. Hamile kadınlarda gebelik diyabeti belirlemek amacıyla çeşitli testler vardır.

İlki, 50 gr Glikoz yükleme testi, 24-28 haftalar arasında yapılan ön tarama testidir. Eğer bir kadın bu test sırasında pozitif çıkarsa, ikinci test olan, 100 gr Glikoz Tolerans Testi denilen test yapılabilir.

Bu test şeker hastalığı var olup olmadığını vücudun etkili şeker yani glikoz kullanımını test ederek ölçecektir. 50 gr Glikoz yükleme testi hamileliğin üçüncü üç ayın(trimester) başlarında  gerçekleştirilen standart bir test olarak kabul edilir. Bazen 50 ve 100 gr basamaklı yöntem yerine direkt tanı testi olan 75 gr da kullanılabilir.

50 gr Glikoz Tarama Testi Nedir?

Test öncesi hiçbir hazırlık gerekli değildir. Test sırasında, gebe tatlı bir sıvı içer (50 gr glikoz) ve sonra kan şekeri seviyesi bir saat içinde ölçülür.

Vücudunuzun şeker nasıl işlediğini testle değerlendirilir. Kanınızda yüksek düzeyde şekeri vücudunuzun etkili bir işlemle yıkamayabilir. Eğer bu ekran sonuçları olumlu ise, kadına yapılan Glikoz Tolerans Testi pozitif olabilir. Pozitif 50 gr Glikoz Tarama testi diyabet olduğu anlamına gelmez. 100 gr glukoz tolerans testi yapılmalıdır.

100 gr Glikoz Tolerans Testi Nedir?

Glikoz tolerans testi kullanmaya başlamadan önce, doktorunuz emin olmak için karbonhidrat tüketmenizi isteyecektir. en az bir iki dilim ekmek üç gün ve kan vermeden 12 saatlik oruç istenecektir, bu yüzden sabah ilk iş testi planlamaktır. Baş dönmesi ve mide bulantısı hissedebilirsiniz

100 gr glukoz Tolerans Testi sırasında anormal olarak kabul edilen değerler;

  • Açlık 95 mg/dl veya daha yüksek,
  • Bir saat 180 mg/dl veya daha yüksek,
  • İki saat 155 mg/dl veya daha yüksek,
  • Üç saat 140 mg/dl veya daha yüksek.

Glikoz tolerans testi sonuçlarında anormal sonuç nedir?

Eğer sonuçlarda sadece bir anormal sonuç  gelirse, doktorunuz gebelikte diyet değişiklikleri önerebilir. Eğer sonuçlarda, iki veya daha fazla anormal sonuç gelirse, Gebelik Diyabeti tanısı olacak ve doktorunuzla sizin için bir tedavi planı hakkında konuşun. Gebelik sırasında diyabet tedavisi hem anne hem de bebeğin sağlığını korumak için son derece önemlidir.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333