Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

NST Testi

Gebelik 28 haftalık hamilelik üzerindeyse yapılan Non Stres Testi basitce yapılan Fetal invaziv olmayan bir testtir. Test fetus üzerinde hiçbir stres yaratmaz, bu nedenle“non-stres” olarak adlandırılır.
NST Testi

NST Testi Ankara

Gebelik 28 haftalık hamilelik üzerindeyse yapılan Non Stres Testi basitce yapılan Fetal invaziv olmayan bir testtir. Test fetus üzerinde hiçbir stres yaratmaz, bu nedenle“non-stres” olarak adlandırılır.

Nasıl NST Yapılır?

Test de kasılmaları ölçmek için bir kemer, fetal kalp hızın ölçmek için başka bir kemer annenin karnına bağlanır.

Hareket için kalp hızı hareketliliği, kalp hızı ve “tepkime” 20-30 dakika ölçülür. Eğer bebek hareket etmiyorsa, mutlaka bir sorun olduğunu göstermez; bebek sadece uyuyor olabilir. Bir hemşire testin geri kalanı için bebeği uyandırmak için küçük bir titreşim cihazı kullanabilir.

NST Neden Yapılır?

  • Bebek her zamanki gibi sık sık hareket etmiyor hissediyorsa,
  • Gecikmiş bebek hareketleri varsa,
  • Plasentanın  beslenmeyle ilgili sorun yarattığı düşünülüyorsa,
  • Herhangi bir nedenle yüksek risk varsa.

Test pozitifliği ise bebeğin plasenta ya da kordon sorunlar nedeniyle yeterince oksijen almadığını gösterir.

Anne ve Bebek İçin Riskleri ve Yan Etkileri

NST anne ve bebek için hiçbir riski veya yan etkisi olmayan noninvaziv bir testtir.

Ne zaman NST Yapılır?

NST genellikle gebeliğin 28 hafta sonra yapılır. 28 hafta öncesinde, fetus teste cevap verebilecek kadar gelişmiş değildir

NST yapmanın amacı nedir?

Testin birincil amacı, kendi fetal hareketlerine tepki olarak fetüsün kalp hızını ölçmektir. Sağlıklı bebekler artmış kalp hızı ile hareket zamanlarında tepki verecektir ve kalp hızı istirahatte azalır. Yeterli oksijenle fetal aktivitenin normal sınırlarda olması ve yeterli kalp atış hızı normal non-stres testi gösterir.

Oksijen seviyesi düşük olduğunda, fetus normal olarak cevap vermeyebilir. Düşük oksijen düzeyleri genellikle plasenta veya göbek kordonu ile ilgili sorunlar nedeniyle olabilir.

Olumsuz NST Sonuçları nelerdir?

Fetüse oksijen ve kan akışı yeterli değilse reaktif olmayan bir nonstres testi sonucunu gösterir. Nonreaktif nst olarak adlandırılır. Reaktif olmayan bir stress testi sonucunun fetal olmayan diğer nedenlerini (yani uyku düzeni, annenin bazı  reçeteli veya reçetesiz ilaçlar kullanımı) yetersiz oksijenlenme ye bağlı olup olmadığını belirlemek için ek testler gerektirir.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333