Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

HPV Aşısı Ankara

HPV nin yaklaşık 70 tane tipi vardır. 35 tanesi özellikle genital bölge için spesifiktir. HPV aşısı size HPV ile enfekte olmaktan korur.
HPV Aşısı Ankara

Cinsel aktif hayat başlamadan 13-26 yaş grubunda bayanlara önerilmiş olan HPV aşıları geliştirilerek daha çok sayıda HPV tipine etkili hale getirilmektedir. Aşı başlangıçta daha genç yaşta sınırlandırlmış olup günümüzde daha ileri yaşta kadınlara etkilenmedikleri virus alt tipleri için önerilmektedir. HPV nin yaklaşık 70 tane tipi vardır. 35 tanesi özellikle genital bölge için spesifiktir. HPV tiplerinden en çok 16 ve 18 yassı hücreli kanserle ilişkilidir. Düşük riskli tiplerden olan 6 ve 11 ise daha çok sigil ile ilişkilidir.

Orta riskli HPV tipleri ise hücresel bozukluklar yaratır ama nadiren invaziv servikal kansere dönüşür. İmmün baskılanmış ve diğer cinsel geçişli hastalık taşıyıcılarında HPV görülme sıklığı artmıştır.

HPV Aşısı nedir?

HPV aşısı insanları Human Papilloma Virus enfeksiyonundan korur. Aşılar enfeksiyonları önleyen tedavilerdir. Vücudu enfeksiyon yaratan viruslara karşı savaşa hazırlar.  Aşılar sıklıkla iğne olarak gelir ama burun spreyi ve yutulan formlarıda vardır.

Neden HPV Aşısı yaptırılmalı?

HPV aşısı size HPV ile enfekte olmaktan korur. HPV günümüzde Rahim ağzı kanserinin en önemli sebebidir. Kadın ve erkekte genital siğil etkenidir.

İnsanlar HPV ile nasil enfekte olur?

İnsanlara cinsel ilişki ile yada cinsel organların teması ile HPV bulaşır. Çok sayıda cinsel partneri olanlar daha fazla risk altındadır.

HPV enfeksiyonu şikayetleri nelerdir?

HPV ile enfekte çoğu insan hiçbir belirti göstermeyebilir. Sıklıkla enfeksiyon kendiliğinden iyileşebilir. Bazı insanlarda HPV kaybolmaz. Bu grupta  Rahim ağzı kanseri ve genital siğil riski artar. Bu problemler sıklıkla ilk enfeksiyondan yıllar sonra meydana gelebilir.

Kaç çeşit HPV Aşısı vardır?

İki çeşit HPV aşısı vardır. Iki aşıda 6 ay içinde 3 doz olarak uygulanır.

HPV Aşısı kaç yaşında uygunlanmalıdır?

HPV aşısı 11-12 yaş kız çocuklarına tavsiye edilir. 9-26 yaş arası herhangi bir zamanda yapılabilir. Kadınlar hamile ise aşı yaptırmamalıdır. HPV aşısı en güçlü etkisini eğer hasta HPV ile enfekte olmamışsa gösterir. HPV aşısı HPV ile enfekte bireyi tedavi etmez.  Bu nedenle cinsel hayat başlamadan asinine yaptırılması önerilir. İlişki yaşansa bile HPV nin olumsuz tipleri ile karşılaşılmamış olunabilir , bu durmda aşı önerilir.

HPV Aşısı yan etkileri nelerdir?

HPV Aşısı kızarıklık, şişlik, ve ağrı yaratabilir. Nadiren baygınlık yaratabilir. Aşı dan sonra muayene masasında birkaç dakika dinlenmek uygun olur.

HPV Aşısı daima etkilimidir?

HPV aşısı çoğu hastada HPV enfeksiyonunu ve servikal kanseri önler. Fakat aşılanan bazı hastalarda HPV enfeksiyonu görülmüştür.

HPV Aşısı yaptıran kadın rahim ağzı kontrollerini yaptırabilir mi?

HPV aşısını yaptıran kadınlar Rahim ağzı smear testi ile kanser taramalarını cinsel hayata başladıktan sonraki ilk 3 yıl içinde yaptırmalıdır.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
  • E
    Eki***

    Hpv aşınız gardasil mi ? ücreti ne kadar?

    Prof. Dr. Önder Koç

    evet.

Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333