Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Vakumlu Kürtaj

Ülkemizde ve Ankara da yasayla belirlenen, isteğe bağlı kürtaj hafta sınırı 10 haftadır. Evli çiftlerde eşin onayı gerekir. Bekar olup yaşı 18 in üstünde olan hastalarda kendi onayı yeterlidir.
Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Ankara

Kürtaj, tıbbi olarak bir küretin, kepçe veya kazıma ile doku çıkarmaya denir. Kürtaj işlemi vakum oluşturan bir enjektör mekanizmasıyla gerçekleştirilir. Anestezi verildikten sonra 10-15 dakika sürer.

Vakumlu kürtajdan sonra yarım saatlik bir dinlenme ile hasta antibiotik ve ağrı kesicisini alıp günlük hayata geri döner. Vakumlu Kürtaj sonrası kasık krampları ve lekelenme bir kaç gün sürebilir.

Negatif basınç üreten bir enjektörün ucuna steril plastic kanüllerin  yerleştirilmesi ve rahmin içinden gebelik mateyalinin dışarı alınması işlemidir. Rahim duvarı için atravmatik bir işlemdir.

Vakumlu Kürtaj Fiyatları 2022

Ankara vakumlu kürtaj fiyatları işlemin ofis yada hastane şartlarında yapılmasına göre değişir. Vakum kürtaj Kullanılan tek kullanımlık plastik malzeme enfeksiyon önleyici aseptik şartlarda işlemin yapılmasına olanak tanır. Ankarda vakum kürtaj fiyatını Anestezi ve malzeme ücreti belirler.

Kürtaj Kaçıncı Haftada Yapılır?

Kürtaj bir korunma yöntemi olarak görülmemelidir. Adet gecikmesinin olduğu ilk hafta yapılan kan testlerinde gebelik pozitif tespit edildiğinde 5 haftalık kabul edilmektedir. Erken dönemde çok hızlı gelişim ve büyüme gösterdiği için 6-7 haftada yapılması en idealidir. Bununla birlikte yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Dilatasyon ve Kürtaj (D&C)

Dilatasyon ve kürtaj (D&C) rahmin içinden doku çıkarmak için yapılan bir işlemdir. Doktorlar dilatasyon ve küretaj işlemini bazı rahim problemlerini teşhis etmek, tedavi etmek (ağır kanama gibi) veya düşük veya kürtaj sonrası rahim endometrium dokusuna yapışan dokuyu temizlemek için önerir. Ankara da Kürtaj fiyatını işlemin ameliyathane yada ofis şartlarında yapılması belirler.

Dilatasyon işleminde doktorunuz rahim ağzını açmak için küçük Aletler veya bir ilaç kullanır. Doktorunuz daha sonra rahim dokusunu çıkarmak için küret denilen cerrahi bir alet kullanır. Bir D&C'de kullanılan küretler keskin olabilir. Dilatasyon ve küretaj hem teşhis hemde rahim endometrium hastalıkları tanı ve tedavisi için kullanılabilir.

Doktorunuz D&C ile bir tür endometriyal örnekleme işlemi önerebilir.

 • Anormal kanama varlığı
 • Menopozdan sonra kanama yaşıyorsanız.
 • Servikal kanser için rutin bir test sırasında anormal endometrial hücreler tespit edilmişse
 • Endometrial hiperplazi— rahim endometrium dokusunun çok kalın hale geldiği kanser öncülü durum
 • Rahim polipleri
 • Rahim ağzı kanseri
 • Bir koşulu tedavi etmek için
 • Normal bir gebelik yerine bir tümör formu, molar gebelik temizlenmesi
 • Rahim içinde kalan herhangi bir plasentayı temizleyerek aşırı kanama tedavisi.
 • Genellikle kanser olmayan (iyi huylu) olan servikal veya uterus poliplerini çıkarılması

Doktorunuz histeroskopi denilen başka bir prosedür ile birlikte D&C gerçekleştirebilir. Histeroskopi sırasında doktorunuz, vajinanıza, rahim boynunuza ve rahminize ışık ve kamera ile ince bir enstrüman ile inceler.

Ekranda rahmin endometrium görüntüleri, anormal görünen herhangi bir alan belirterek, herhangi bir polip olmadığından emin olmak ve gerektiği gibi doku örnekleri almak için işlem yapılır. Histeroskopi sırasında, rahim polipleri ve fibroid tümörler alınabilir.

Dilatasyon ve küretaj genellikle çok güvenlidir ve komplikasyonlar nadirdir. Ancak, bazı riskleri vardır. Bunlar:

 • Rahmin delinmesi. Uterusun delinmesi, cerrahi bir alet uterusta bir delik açtığında oluşur. Bu durum yakın zamanda hamile olan kadınlarda ve menopoza girmiş kadınlarda daha sık görülür.
 • Çoğu delik kendiliğinden iyileşir. Ancak, bir kan damarı veya diğer organ hasar görmüşse, ikinci bir işlem (laparoskopik cerrahi) onarmak için gerekli olabilir.
 • Rahim ağzı hasar görebilir. Eğer rahim ağzı D&C sırasında yırtılmışsa, doktorunuz kanamayı durdurmak için baskı veya ilaç uygulayabilir ya da yarayı dikişlerle kapatabilir.
 • Rahim duvarında aşırı kazımaya bağlı nadiren, bir skar dokusu gelişebilir. Bu rahimde, asherman sendromu olarak bilinen bir durum gelişimine neden olur.
 • Enfeksiyon. D&C den sonra enfeksiyon mümkündür, ama nadir görülür. Bu anormal yada ağrılı adet döngülerine sebep olabilir, gelecekte düşük ve kısırlığa yol açabilir.

Enfeksiyon belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

 • Her saat pedleri değiştirmeyi gerektiren ağır kanama
 • Ateş
 • 48 saatten fazla süren kramplar
 • azalmak yerine artan ağrı
 • Vajinadan kötü kokulu akıntı

İşlemden önce: Anestezi için yiyecek ve içecek kısıtlaması konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Anesteziden sonra uykulu olabileceğiniz için eve dönmenize yardımcı olacak birini ayarlayınız. Operasyondan sonra ayılmak için birkaç saate ihtiyaç olabilir.

Bazı durumlarda doktorunuz rahim ağzınızı birkaç saat hatta bir gün önce genişletmeye başlayabilir. Bu, rahim ağzınızın yavaş yavaş açılmasına yardımcı olur ve genellikle rahim ağzı standart bir D&C işlemi, hamilelik sonlandırma sırasında veya histeroskopi için daha geniş bir Rahim ağzına ihtiyaç olduğunda yapılır.

Dilatasyon ve küretaj için anestezi alacaksınız. Anestezi seçimi tıbbi geçmişinize bağlı olarak değişir. Genel anestezi sizi bilinçsiz yapar ve acıyı hissetmezsiniz. Anestezinin diğer formları hafif sedasyon sağlamak veya vücudunuzun sadece küçük bir alanı (lokal anestezi) veya daha büyük bir bölge uyuşturmak için enjeksiyonlar şeklinde kullanılabilir (bölgesel anestezi).

İşlem sırasında: Doktorunuz, rahim ağzınıza yeterince açılana kadar buji adı verilen çubuklar yerleştirir.Doktorunuz dilatasyon çubuklarını çıkarır ve keskin kenarlı küret veya vakum emme cihazı ile rahim dokusunu kaldırır.

Ameliyat sonrası: Doktorunuz ağır kanama veya diğer komplikasyonları izlemek için dinlenme odasında birkaç saat geçirmenizi isteyebilir. Bu da anestezi etkilerinden kurtulmanız için zaman kazandırır. Eğer genel anestezi aldıysanız, midenizde bulantı ve kusma olabilir ya da nefes almanıza yardımcı olmak için soluk borunuzda bir tüp yerleştirildiğinde boğaz ağrısı olabilir. Genel anestezi veya hafif sedasyon ile birkaç saat uykulu hissedebilirsiniz.

D&C işlem sonrası yan etkileri birkaç gün sürebilir ve şunları içerir:

 • Hafif kramp,
 • Lekelenme veya hafif kanama,
 • Kramplardan rahatsızlık için doktorunuz ağrı kesici ilaç almayı önerebilir.

Bir ya da iki gün içinde normal aktivitelere devam edebilirsiniz.

Rahim bir D&C'den sonra yeni bir endometrium oluşturmak zorundadır, bu nedenle bir sonraki adet dönemi zamanında gelmeyebilir. Eğer bir D & C düşük nedeniyle yapılmışsa, ve hamile olmak istiyorsanız, tekrar denemeye başlamak için güvenli zamanı doktorunuzla konuşun.

Işlemde alınan materyal patoloji ye gönderilir. Patoloji sonuçları değerlendirilir. Kürtaj fiyatları Ankara ilinde işlemin ofis yada hastane şartlarında yapılmasına bağlı değişir.

Kürtaja giderken ne yapılması gerekir?

Kürtaj işlemi lokal yada genel anestezi ile yapılmaktadır. Hasta konforu açısından sıklıkla sedasyon anestezisi şeklinde uygulandığı için öncesi 5 saat açlık önem taşır. Açlık ağızdan yeme ve içmenin kesilmesi , oruç şeklinde tanımlanır. Su alımı dahil ağızdan hiçbirşey alınmamalıdır. Hastanın anestezi alması durumunda aynı gün araç kullanımı uygun değildir. Yanında bir refakatçi olması uygundur.

Kürtajda anestezi yapılırmı?

Kürtaj işleminde lokal-bölgesel yada sedasyon-genel anestezi uygulanır. Lokal anestezide Rahim ağzına farklı noktalara anestezik ilaç enjekte edilir. Özellikle sedasyon anestezi hasta konforu açısından avantaj taşır. Damar yolu açılarak uygulanır.

Kürtaj için gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Yasal kürtaj sınırı 10 haftadır. Bu süre son görülen adetin ilk gününden sayılır. Embryo büyüklüğü ise ilişki tarihine göre yaklaşık 8 haftadır.  Fetus büyüklüğü ve gebelik haftası hesaplanırken son adet tarihi hesaplaması ve ultrason ölçümü kullanılır. Ultrason ölçümü bu haftalarda çok hassastır. Baş kıç uzunluğunu veren CRL ölçümü net gebelik haftasını verebilir. Adetleri düzensiz olan bir hasta gebelik haftasını net bilmeyebilir. Bu durumda en uygunu transvaginal ultrason ile gebelik yaşı hesaplanmasıdır. Kürtaj işlemi en erken 5.5 haftada gebelik kesesi görüldüğünde yapılır. Daha önce yapılması durumunda başarısızlık şansı yüksektir.

Kürtaj şartları nelerdir?

18 yaş üstü olmanız gerekmektedir. Eğer yasal evlilik mevcut ise eşinizin izni gerekmektedir. Ayrıca gebelik tarihinin son adet tarihine göre 10 haftanın altında olması gerekir.

Kürtaj sonrası öneriler nelerdir?

Kürtaj mutlaka ultrasonografi eşliğinde yapılmalı ve öncesi-sonrası ultrason görüntüleri kaydedilmelidir. Kürtaj işleminde steril malzeme kullanılmaktadır. Antibiotik kullanımı şart değildir. Buna karşın ateş ve ağrı gibi durumlarda antibiotik kullanımı uygundur. Ağrı kesici rutin olarak verilebilir.

İşlem sonrası vajinal lekelenme için ped kullanımı önerilir. Tampon kullanımı enfeksiyon riski taşıdığı için önerilmez. İşlem sonrası lekelenme süresince en az bir hafta ilişki önerilmez.Rahim ağzı açıklığı fazla olduğu için vajinal enfeksiyonun yukarıya Rahim içine taşınması riski taşır. İşlem sonrası ateş yada kokulu akıntı durumunda hasta doktorunu enfeksiyon riskine karşı haberdar etmeli ve gerekli önlem alınmalıdır. İşlem sonrası genelde yarım saat ile 45 dakika arasında taburculuk gerçekleştirilir.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görülür?

Kürtaj sonrası adet görme genellikle 1 ay içerisinde Rahim dokusunun kalınlaşması ile gerçekleşir. Bu süreç bazen uzayabilir. Ultrasonda Rahim kalınlığı takip edilmeli, korunmasız ilişki durumunda gebelik ihtimalinin olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

Kürtaj sonrası korunma önerileri nelerdir?

Kürtaj sonrası eşin bariyer yöntem (prezervatif) ile korunmasını yada işlemden sonraki gün doğum kontrol ilacı başlanmasını önermekteyiz.

Kürtaj riskleri nelerdir?

Kürtaj sonrası kanama özelikle 6-7 haftanın üstündeki gebelikler için söz konusudur. Rahim içerisinde yaygın miyomların varlığı yada polip varlığı kanamayı artıran nedenlerdendir. Kürtaj sonrası endometrit adı verilen Rahim içi enfeksiyon kokulu akıntı ve ateş ile kendini gösterir. Antibiotik ile tedavi edilmelidir.

Kürtaj sonrası Rahim duvarında delinme ultrasonun kullanılmadığı durumlarda yada rahmin duruş bozukluklarında mümkün olabilir. Bu durum batın içine kanama yaparsa laproskopik müdahale ile dikiş konması gerekebilir. Rahim içi yapışıklık geçmiş dönemde küret adı verilen keskin aletlerin sık kullanımı ve Rahim iç duvarının fonksiyonel tabakasına verilen hasarla daha sık görülmekteydi. Günümüzde vakum aspirasyon yönteminin yaygınlaşması ile nadir görülen bir komplikasyon halini almıştır.

Kürtaj biopsisi nedir?

Kürtaj biopsisi rahmin iç duvarının aşırı kalınlaştığı, anormal adet düzeni görülen durumlarda yapılan biopsi işlemidir. Probe küretaj olarak adlandırılır.

Kürtaj sonrası kanamanın kesilmemesi durumu nedir?

Kürtaj sonrası rahimde gevşeme yaşandıysa yada parça kaldıysa kanama kesilmeyebilir. Bu durum hızlı bir şekilde değerlendirlmelidir.

Kürtaj işlemi kolay bir işlemmidir?

Kürtaj işlemi tamamen doktorun tecrübesine ve kullandığı malzeme kalitesine bağlı bir işlemdir. Gerekli eğitimi alan ve yeterli malzemeye sahip bir doktor için zor bir işlem değildir.

Kürtajda bebeğin cinsiyeti belli olurmu?

Kürtajda gebelik materyali kan pıhtısı ve sıvı halde çıkar. Cinsiyet görülmez. Yapılacak genetikk araştırma ile cinsiyet tayini yapılabilir.

Kürtaj işleminde rahmin ters olması sorun yaratırmı?

Kürtaj işleminde rahmin ters olması, sadece rahmi düzeltmek için manevralar yapılmasını gerektiren bir durumdur. Eğitimli bir doktor için sorun yaratmaz. Doğum içinde olumsuzluk taşımaz.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Genel bir süresi olmamakla beraber kürtaj ortalama 10-15 dakika sürer.

Kürtajdan sonra ağrı kesici kullanımı önerilirmi?

Kürtajdan sonra rahim kasılmaları adet sancısı yapabilir. Bu nedenle bazı standart ağrı kesiciler önerilir.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
 • N
  Naz***

  eşimden ayrı yaşıyrum, şuan hamileyim bi buçuk aylık eşimle bi ilgim yok eşimin onayını almam imkansız ayrı yaşıyorum çok zor durumdayım yardımınıza ihtiyacım var

  Prof. Dr. Önder Koç

  Kürtaj işlemi evli çiftlerde eşin onayını gerektirir

Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333