Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Kızlık Zarı Muayenesi ve Dikimi

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılır. Uzun dönem kızlık zarı dikimi yada ilişkiden hemen önce yani 48 saat önce yapılan kısa dönem (geçici) kızlık zarı dikimi işlemi şeklindedir.
Kızlık Zarı Muayenesi ve Dikimi

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık Zarı Muayenesi yada halk arasındaki tabiriyle bekaret muayenesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır. Kızlık zarı hymen olarak adlandırılırken, kızlık zarı dikimi Himenoplasti olarak adlandırılır.

Kızlık Zarı Muayenesi kadının reşit ve kendi isteğinin olması gerekir. Kızlık zarı muayenesi ile rapor verilmesi savcının isteği ile adli tıp tarafından verilebilir. Kadın doğum uzmanı kızlık zarı muayene sonucunu sözel olarak bildirebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Kızlık zarı muayenesi halk arasında çatal masa olarak bilinen jinekolojik muayene masasında yapılır. Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarını vulvadaki dış dudaklar tarafından kapatılır. Kızlık zarı muayenesinde dış dudaklar gazlı bez ile dışarı doğru çekilir ve kızlık zarı anatomik yapısı net olarak görülür.

Muayene hiçbir şekilde kızlık zarına zarar vermez. Normal bakire de  Kızlık zarı vajen çıkışını çevreleyen anatomik yapıdır. Kızlık zarı farklı anatomik şekillerde olabilir. Kızlık zarı daire şeklinde vajen girişini çevreleyebilir. Kızlık zarı cribriform yapıda olabilir. Bu yapı delikli bir kızlık zarı yapısıdır. Kızlık zarı perdeli olabilir ve vajen çıkışını ikiye bölebilir. Kızlık zarı muayenesinde öncelikle kızlık zarının anatomik yapısının değerlendirilmesi uygun olur.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık Zarı Muayenesi öncelikle zarın anatomik yapısı değerlendirilir. Daha sonra zar yapısında çentiklenmeler yada vajen duvarına uzanan yırtıklar saat kadranları tüm yönleri incelenir.saatin 12 kadranı yönünde inceleme yapılır ve zedelenme derecesi incelenir.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı muayenesinde yırtık tespit edilen yapı önceki haline 10-15 dakikalık bir operasyonla getirilebilir. Kızlık zarı ince damarsal yapılarla beslenir. Yırtılması hafif lekelenme yada daha yoğun bir kanama yaratabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası zar ilişkide tekrar yırtılır ve kanamaya neden olur. İşlem iki şekilde yapıldı. Uzun dönem kızlık zarı dikme yada ilişkiden hemen önce yani 48 saat önce yapılan kısa dönem kızlık zarı dikme işlemi şeklindedir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı onarımı farklı kliniklerde işlemin niteliğine göre fiyatlandırılmaktadır. İşlemin ofis yada ameliyathane şartlarında yapılmasına göre fiyat değişebilir. İşlem lokal uyşturma yada sedasyon anestezisi altında yapılabilir. Anestezi çeşidi de fiyatı belirleyen bir unsurdur.  İşlem eriyen iplerle yapılır. Uzun dönem kızlık zarı dikiminde 4-6 hafta arasında iyileşme olur. Bu dönemde enfeksiyon riski açısından havuza girilmesi önerilmez.

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir?

Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olmak üzere 2 çeşit yöntem ile yapılır. Kızlık zarı onarımı yönteminde kullanılan teknikler Her iki yöntemde farklıdır. Geçici ve kalıcı kızlık zarı tamiri süre olarak birbirinden farklı sürelerde yapılır. Kalıcı kızlık zarı dikimi geçici onarıma göre süre olarak fazladır.

 • Kalıcı kızlık zarı dikimi kısa zamanda evlilik düşünmeyen kızlık zarı bozulmuş hastalara uygulanan cerrahi operasyondur. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi vajen arka duvarı daraltılıp vajen girişi daraltılarak yapılır. Kalıcı onarım denmesinin sebebi işlemden sonra ilişki ne zaman olursa kanama da o zaman olacaktır. Yani yıllar sonra bile ilişkiye girilse kanama o zaman olur. Ancak kalıcı onarım dan sonra evlilik öncesi  tekrar doktor kontrolü ve muayenesi işlemin güvenilirliğini artırır.
 • Geçici kızlık zarı dikimi ilişki öncesi kızlık onarımı olarak da bilinir. Yakın zamanda yani bir ay içinde beraberlik planı olanlara uygulanır. Geçici Kızlık Zarı Dikimi genellikle beraberliğe 1 hafta kala yada daha önce yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde kızlık zarı bölgesi gizli dikişler ile daraltılır. İlişki sırasında penisin daraltılan yerden  cinsel ilişki sırasında geçişi küçük kanamalara neden olur. Kullanılan dikişler eriyebilir özellikte olup  ilişki sırasında hissedilmez.

Kızlık zarı nasıl dikilir?

Kızlık zarı onarımı vajinal girişin içine yapılan cerrahi bir işlemdir. Onarımın şekli bütünlüğünü kaybetmiş ya da yırtılmış kızlık zarının muayene ile değerlendirilmesi sonrası planlanır. Kızlık zarı tamirinde amaç ilk gece kanaması sağlanmasıdır. Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci kişinin doku yapısı, sigara ya da alkol kullanması ve beslenme tarzı ile ilişkisi yoktur.

Kızlık zarı dikiminde başarı sağlamak için iyi bir onarım yanında doku enfeksiyonunun önlenmesi gerekir. Onarım sonrası,  ilişkiden önce bir iki ay önce onarımı yapılan kızlık zarı değerlendirilir. Bu kontrol işleminde tam bir iyileşme olup olmadığı ya da ek onarım ihtiyacı  değerlendirilir.

Kızlık zarı dikimi sonra nelere dikkat edilmeli?

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler sıralanacak olursa, İşlem sonrası önerilere hassasiyetle uyulması, genital bölgenin temiz tutulması ve korunması sayılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılmış ise iki ay, geçici kızlık zarı onarım yapılmış ise bir hafta bacağı açmaya zorlayacak sporların yapılmaması ve bisiklet kullanılmaması önerilir.  küvette banyo yapmak, deniz ve havuza girmek, bölgeyi nemli tutmak önerilmez. Karın içi basıncı artıracak şiddetli ıkınma, öksürme ve hapşırma hareketlerinden kaçınılmalıdır. kabız olmamak için bol sıvı ve lifli gıdalar tüketilmelidir.

Genital bölgeyi nemlendirecek kıyafetlerden uzak durulmalı,  tuvalet temizliği önden arkaya doğru olacak şekilde ılık su ile yapılmalıdır, tuvalet temizliği sonrası kurulanarak nemli kalması önlenmelidir.

Kızlık zarı dikiminden sonra doku iyileşmesine bağlı ufak knamalar görülebilir ,zamanla azalarak geçer. Ancak onarım sonrası fazla miktarda kanama olması dikişlerde açılmanın bir belirtisi olabilir. Işlemi yapan doktor tarafından kontrolü ve ek dikiş gerekebilir.

Kızlık zarı dikiminden bir hafta sonra yara iyileşmesine bağlı hafif bir kaşıntı görüleblir. Yine yara iyileşmesine bağlı hafif akıntı görülebilir.

Esnek kızlık zarı ne demektir?

Kızlık zarı bazen ortasındaki boşluk ilişkiye izin verecek şekilde geniş olabilir. İlişkide zar yapı vajen içine doğru esner ve kanama yada lekelenme olmaz. Her yüz kadından onbeşinde bu durum gözlenebilir. Zarda yırtılma olmaz ama muayenede geniş açıklık görülebilir. Bu durum anatomik bakire yapısına ragmen ilişkiye izin veren zar yapısı olarak bildirilir.

Kızlık zarım yırtıldımı?

Bu sorunun cevabı ancak jinekolojik muayene sonrasında verilebilir. İlişkide erkek cinsel organı vajene giriş yaparsa vajen girişindeki kızlık zarı bir doku katlantısı olarak yırtılır . bir miktar kanama ve lekelenme  görülür. %15 olasılıkla zar esnektir ve yırtılmaz. Kızlık zarı esnek olduğunda vajen içine doğru açılır. Kızlık zarı muayenesini kişi kendi başına yapamaz.

Mastürbasyon yapmak kızlık zarına zarar verirmi?

Parmakla klitoris bölgesine dışardan dokunuşlar kızlık zarına zarar vermez, buna karşın parmak yada mastürbasyonda kullanılan alet vajen içine ittirilirse kızlık zarı yırtılabilir

Kızlık zarı bozulma belirtileri nedir?

İlişki yada masturbasyon sonucu yada kaza sonucu vajen girişinden kanama ve lekelenme kızlık zarının yırtılması belirtisi olabilir.Jinekolojik muayene ile kontrol edilmeli.

Kızlık zarı kanaması ne kadar olur?

Kızlık Zarı Kanaması sıklıkla hafif lekelenme şeklinde, bir kaç damla olacaktır. Nadiren eşlik eden vajinal yırtık olursa kanama durmaz. Tıbbi müdahale gerektirir.

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı vajen girişinin 1-2 cm derinindedir ve 1-2mm kalınlığındadır. Kılcal damarlarla beslenen bir doku halindedir.

Kızlık zarı yırtılırken acı olurmu?

İlk ilişki sırasında kayganlaştırıcı vajinal salgının ön sevişme ile ortaya çıkması ve erkek cinsel organı girişinde yavaş hareket edilmesi zarın yırtılması olayının hafif bir sızlama ve lekelenme şeklinde yaşanmasını sağlar.

Anal yada oral ilişki ile kızlık zarı bozulurmu?

Anal yada oral ilşki ile kızlık zarı bozulmaz. Ama vajen girişine elle yada cinsel organla fazla bası uygulanırsa kızlık zarı zedelenebilir.

Kızlık zarı yarası kaç günde iyileşir?

Kızlık zarı yırtığı 1-2 hafta içinde tamamen iyileşir. Hatta ne zaman yırtıldığı bile anlaşılamaz. Bu nedenle iyileşmiş kızlık zarı yırtıklarında ilişki tarihi vermek  mümkün değildir.

Kızlık zarı dikilmesi sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Kızlık zarı dikiminden sonra 4-6 hafta havuza girilmemeli, tuvalet temizliğinde hijyenik davranılmalı, vajene herhangi bir tampon yada parmak sokulmamalıdır. Dikim sonrası ilişki yaşanması durumunda dikişler açılır. Işlemin tekrarlanması gerekir.

Kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Uzun dönem kızlık zarı dikimi yapıldıysa bunun süresi yoktur. Kısa dönemli kızlık zarı dikimi yapıldıysa bunun süresi 3-4 gün ile birkaç hafta arası değişir, bu nedenle ilşikiden 48 saat önce yapılması tercih edilir.r. Süre sıkıntısı nedeniyle genelde uzun dönemlik uygulama tercih edilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası pansumana gerek varmı?

Kızlık zarı dikimi sonrası pansumana gerek yoktur.

Kızlık zarı muayenesini kim yapar?

Kızlık zarı muayenesi kadın hastalıkları doğum uzmanları ve adli tıp uzmanlarınca yapılabilir. Savcının istemiyle devlet hastanelerinde rapor verilebilir.

Kızlık zarı dikimi kimlere yapılır?

Kızlık onarımı 18 yaş ve üzeri kişilerde uygulanabilmektedir. bekar ya da evli olmak Kızlık zarı dikimi yapılabilmesi için şart değildir. Kürtaj, doğum  geçirmiş, esnek yapıda kızlık zarı olan kişilere kızlık zarı dikimi uygulanabilmektedir

Kızlık zarı dikimi kimlere yapılmaz?

Kızlık zarı dikimi 18 yaş altı bayanlara yapılmaz. Yoğun vajinal ve pelvik enfeksiyon varlığında yapılmaz. Ancak enfeksiyon tedavi edildikten sonra yapılabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda da kanama değerleri normale döndürülüp ilaçları düzenlendikten sonra yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikilmiş olduğu ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da adli tabiplerce yapılan kızlık zarı muayenesi nde tesbit edilebilir. Kızlık zarı eriyebilen dikişler kullanılarak dikildiği için erkek tarafından anlaşılamaz.  kızlık zarı dikimi olduğunu anlamak uzmanlık gerektirir.

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama olur mu?

Kızlık zarı dikimi sonrası doktorunuzun vermiş olduğu önerilere dikkat edilirse ve düğün öncesi kontrole gelinirse kanama sağlanacaktır. Ancak işlem sonrası önerilere uyulmaz ise dikişlerde atma, o bölgede enfeksiyon gelişmesi ya da kan toplanması (hematom) olursa onarım etkinliği zayıf kalacaktır. Bu durumlar tedavi dilmez ve gerekli ek operasyonlar yapılmaz ise kanamanın olmaması ihtimali vardır. Bu nedenle işlem sonrasında ağır iş ve sporlardan kaçınmak, genital bölge temizliğine özen göstermek ve kontrole gelmek ihmal edilmez ise kanama sağlanacaktır.

Kızlık zarı dikimi ne kadar başarılı olur?

Kızlık zarı dikimi sonrasında dikiş atması, o bölgede enfeksiyon gelişmesi ya da dokuda kan toplanması gibi durumlar nadiren görülen istenmeyen durumlardır. Bu istenmeyen durumların gelişmesi kızlık zarı dikişlerinin tutmamasına neden olabilir.

Kızlık zarı ne zaman dikilir?

Kızlık zarı kişinin adet olmadığı bir zamanda ,ciddi bir kasık ve vajinal enfeksiyon ya da iltihap olmadığı durumlarda yapılır. İşlemin hasta iyileşince yapılması planlanır. Yüksek ateş, enfeksiyon, genel durum bozukluğu ve ciddi hastalık durumlarında işlem ertelenir.

Kızlık zarı dikimi ağrılımıdır?

Kızlık zarı dikimi anestezi altında yapılan bir operasyondur. işlem sırasında bölge uyuşturulduğu için kişi ağrı hissetmez. Bölgesel uyuşturma yapıldı ise işlemin yapıldığını hisseder. Uyutarak yapılan kızlık zarı dikiminde ise işlemi hatırlamaz ve acı duymaz. Bu nedenlerden dolayı kızlık zarı dikimi ağrılı bir işlem değildir.

Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?

İşlem süreleri kalıcı kızlık zarı dikiminde 30-45 dakika, geçici kızlık zarı dikimi ise biraz daha kısadır. Bunlar ameliyat süreleridir. İşlemden önce yapılan hazırlıklar ve işlem sonrası hastanın dinlendirilmesi ile birlikte toplam süre iki saati bulur. İşlem günübirlik cerrahidir. Ancak Ankara ya kızlık zarı dikimi için il dışından gelen kişilerin o gün Ankara’da konaklamaları uygundur.

Kızlık zarı dikimi hangi hastanelerde yapılır?

Kızlık zarı dikimini anlaşmalı olduğmuzu hastane ya da ofiste uygulamaktayız. Dikim işlemi standart steril şartlar altında uygulanan cerrahi işlemdir.

Kızlık zarı dikimi hangi bölümde yapılır?

Kızlık zarı dikimi de jinekolog doktorlar tarafından yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle bu ameliyatı kadın hastalıkları ve doğum doktorları yapar. Devlet hastanelerinde uygulanmaz.

Kızlık zarının dikildiğini doktor anlar mı?

Kızlık zarının dikildiği kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile adli tıp hekimleri tarafından yapılan kızlık muayenesi ile anlaşılabilir. Kızlık zarı dikimi Ankara’da uygulanabilen bir operasyon olup kızlık zarı muayenesi sonrası gerçeleştirilir..

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
 • E
  Eyt06.02.2019

  Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları öğrenebilir miyim

  Prof. Dr. Önder Koç

  Geçici Kızlık Zarı ilişkiden 48 saat önce yapılması önerilir, kalıcı olanda süre sınırı yoktur ama göreceli olarak fiyat yüksektir

Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333