Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Genital Siğil Tedavisi Ankara

Genital siğil tedavisi olarak üç temel yaklaşım vardır. En sık görülen viral kaynaklı cinsel geçişli hastalıktır. Genital siğil her iki cinside etkilese de hastaların %70 i kadındır.
Genital Siğil Tedavisi Ankara

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil en sık görülen viral kaynaklı cinsel geçişli hastalıktır. Genital siğil her iki cinside etkilese de hastaların %70'i kadındır. Genital siğil tıbbi olarak genital kondilom olarak da adlandırılabilir.

Genital siğilin ana sebebi Human Papillova Virus adı verilen bulaşıcı virüstür. Kısaca HPV olarak isimlendirilen cinsel geçişli bu virus cinsel organların ten tene teması ile kadından erkeğe yada erkekten kadına geçebilir.

HPV genital siğilin en önemli etkenidir. Bu sebeple HPV aşısı olmak önemlidir.

Genital siğil HPV tipleri çok farklıdır. Genital siğil halk arasında apışarası siğili olarak da adlandırılan cinsel organlarda sık karşılaşılan ve cinsel ilişki ile bulaşan hastalıktır.

Human papilloma virüs adı verilen DNA virüs grubuna dahil bir virüsün cinsel ilişki ile cinsel organlar arasındaki temasla bulaşmasıyla ortaya çıkar. İmmün bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bulaşım ihtimali yüksektir.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil tedavisi olarak üç temel yaklaşım vardır.

 • Kimyasal yada fiziksel hasar verme,
 • İmmunolojik tedavi-haftada 2-3 kere 4 ay boyunca uygulanabilir,
 • Cerrahi çıkarılma-medikal tedavi başarısız olduğunda büyük siğillerde tercih edilir.

Bir genital siğil tedavisinin diğerinden üstün olduğunu gösterir bir kanıt bulunmamaktadır. 1-2 cm lik siğillerin ise cerrahi genital siğil tedavisini öneririz.

Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Lazerle genital siğilin tedavisi, CO2 veya NdYag lazer ile tahrip edilmesidir.  Donanım ve ameliyathane şartları gerektirir. Laser enerjisi ısıya dönüşerek lezyonu buharlaştırır. Cerrahi ile birlikte diğer seçenekler başarısız olduğunda tercih edilir. 1 mm den daha derine doku hasarı verilmemelidir.

Genital Siğil Dondurma

Genital siğil dondurma spreyi sıvı nitrojen kullanılarak uygulanabilir. Genital siğil dondurma işlemi Sıvı nitrojene batırılmış pamuklu çubuk kullanılabilir. Yada sıvı nitrojenin geçtiği bir metal prob lezyona dokundurulabilir. Bu yöntem gebelikte güvenlidir. Ağrılı bir tedavidir sonrasında antiinflammatuar ödem çözücü ve ağrı giderici ajanlar kullanımı gerekebilir.

Genital siğil dondurma tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı yaklaşık üç ay içinde %60-90 temizlenme olasılığı vardır olarak verilebilir. Genital siğil dondurma ücreti muayenehane şartlarında yapıldığı için cerrahi ve lazer uygulamalara göre nispeten ucuzdur.

Genital Siğil Yaktırma

Genital siğil yaktırma dendiğinde siğilin asetik asitle, elektrik enerjisi ile, dondurma tedavisi ile tahrip edilmesi kastedilir. Haftalık kürler halinde uygulandığında 2-3 kürde sonuç vermesi beklenir. Sonuç vermez ise biopsi ile değerlendirlmesi uygundur.

Genital Siğil Cerrahisi

Genital siğil cerrahisi büyük siğiller için önerilir. Ameliyathane şartları ve anestezi gerektirdiği için diğer tedavi seçeneklerinden pahalıdır.

Genital Siğil İlaçları

Genital siğil tedavisi ilaçları doktordan bilgi almadan kullanılmamalıdır. Genital siğil tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ise Türkiye de satışa sunulmamıştır.

Genital Siğil Sebebi Nedir?

Genellikle genital siğiller HPV’den kaynaklanmaktadır. Genital siğil nedeni çok enfeksiyöz ve bulaşıcı HPV enfeksiyonudur. Çift zincirli DNA virus ailesine ait olan HPV ile karşılaşıldığında 3-8 haftalık bir inkubasyon periodunu takiben genital siğil ortaya çıkabilir. Çoğu henital siğil enfeksiyonu geçicidir ve iki yıl içinde temizlenir. Genital siğil olan hastalar anogenital bölge kanserleri açısından artmış risk taşır. Servikal yani Rahim ağzı kanseri, vajinal kanser,vulvar yani dış genital dudak kanseri riski artmıştır.

Genital Siğil Şikayetleri Nelerdir?

Genital siğil şikayetleri lezyonların sayı, büyüklük ve konumuna göre değişebilir. Küçük sayıdaki siğiller sessiz olabilir. Şikayet yaratmayabilir. Diğer hastalarda kaşıntı, kanama, yanma, hassasiyet, vajinal akıntı ve ağrı şikayeti olabilir. Siğiller, karnıbahar şeklinde şişlikler yaratabilir. İlişki ve doğumda yada dışkılamada rahatsızlık yaratabilir. Anal kanal lezyonları anal darlık yaratabilir.

Genital Siğil Teşhisi Nasil Konur?

Genital siğil teşhisi etkilenen alanın gözle incelenmesi ile konulabilir. Deri renginde veya pembe düz yada çıkıntılı lezyonlar halinde görülebilir. Lezyonun yayılımı vajinal muayene yada anoskopi ile değerlendirilebilir. %5 lik asetik asit uygulaması ile lezyon beyaza dönüyorsa siğil olma ihtimali yüksektir ama spesifik değildir. Tanı kesin değilse biopsi alınması uygun olur. Genital siğil HPV testi  hpv varlığı ve hpv tipi açısından ayırt edicidir.

Genital Siğil Ayırıcı Tanı

Genital siğil kondiloma lata adı verilen seconder sfilis enfeksiyonundan ayırt edilmelidir. Sifilis lezyonları düzdür ve kadife gibidir. Herpes simplex lezyonlarında ağrılı lezyonlar gözlenir. Vulvar intraepitelyal neoplaziler ve mollusgum contagiosumda ayırıcı tanıda yer alır.

Genital bölgenin yassı hücreli kanseri genital sigil ile birliktelik gösterebilir. Ülserleşmiş şüpheli lezyonlardan biopsi alınmalıdır. Üç tedaviye cevap vermeyen yada 6 ay içinde tedaviye ragmen düzelmeyen lezyonlar kanser şüphesi doğurur.

Genital Siğil Tekrarlarmı?

Genital siğil tekrar çıkarmı sorusuna cevap olarak Tedavinin tipinden bağımsız olarak 6 ay içinde genital siğillerin %30-70 tekrarlama ihtimali vardır diyebiliriz. Kendiliğinden gerileme mümkündür. %20-30 vakada Gerileme 3-6 ay içinde görülebilir. Genital siğil tekrar edermi halk arasında sık sorulan bir sorudur ve cevap maalesef bu olasılığın yüksek olduğudur.

Genital siğilden nasıl korunulur?

HPV korunmada Dünyada şu an için kabul görmüş yöntem HPV aşısıdır. Hastanın yaşına göre 2 yada 3 doz olarak uygulanan aşılar 9 ila 45 yaş arasına önerilebilir. Tüm aşı tiplerinin koruyuculuğu HPV ile enfekte olmamış ve cinsel aktif olmamış bireylerde daha yüksektir.

İlişki sırasında prezervatif gibi barier yöntemler HPV geçişini azaltmakla beraber ciltten cilde geçişi olan virüsün geçişini tam olarak önleyemez.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
 • M
  Mur***

  Penis bolgesinde 4 yada 5 kucuk sigil Biraz bilgi alabilirmiyim kasim 9 gibi ankarada randevu olusturabilirmiyiz islem yapilirken agri oluyormu WhatsApp tan mesaj atarsaniz sevinirim Iyi calismalar

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba ; Telefon görüşmemize istinaden sizinle randevu oluşturmuştuk. Geçmiş olsun.

 • M
  Mus***

  Penisimde siğil çıktı lazerle yakmamiz lazım dediler. Fiyat alabilir miyin

  Prof. Dr. Önder Koç

  Mustafa bey; Yapılacak olan muayene değerlendirilmesi sonucu solüsyonla kurutma ve tedavi işlemi uyguluyoruz. Muayene + işlem ve 15 günde bir görülecek şekilde 3 kontrol dahil fiyatımız 2.500 - 3,500 tl tutabiliyor. nakit , eft veya havale yapabiliyoruz. 0505 287 43 33 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 • A
  Asl***

  Kasıklarımda ufak lezyonlar var sizce sigil olabilir mi

  Prof. Dr. Önder Koç

  mümkündür.

 • C
  Can***

  Devlet hastanesinde yapılıyor mu bu işlemler? Korkuyorum kanser olmaktan fakat durumum da yok yaptiracak fiyatlar ne kadar ? Yardımcı olursanız sevinirim artık canımı çok yakıyor bu siğiller oturmakta bile zorlanıyorum

  Prof. Dr. Önder Koç

  Asetik asit, elektrik koter ve lazer tedavileri bulunmaktadır. Büyüklüğüne göre değişir

Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333