Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Gebelikte Yapılan Kan Testleri

Kan testleri doktorunuz tarafından doğum öncesi gebelik takibinizin bir parçası olarak kullanılan rutin testlerdir. Gebelik şüphesi olan kadında Kan testleri kanda gebelik testi ile başlar.
Gebelikte Yapılan Kan Testleri

Kan testleri doktorunuz tarafından doğum öncesi gebelik takibinizin bir parçası olarak kullanılan rutin testlerdir. Gebelik şüphesi olan kadında Kan testleri kanda gebelik testi ile başlar.

Gebelikte ilk muayenede yapılan kan testleri nelerdir?

Gebelikte yapılan ilk kan testlerinde annenin kan seviyesi, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, şeker düzeyi, tiroid hormon düzeyi, sarılık taşıyıcılığı, toksoplasma ve rubella gibi çocuğu etkileyebilecek enfeksiyonlar, cinsel geçişli hastalıklar taranır. Kan testinde annenin kan grubu, kan uyuşmazlığı varlığı, genetik tarama testleri (2 li test, 3 lü test, 4 lü test) bir parçası olarak yapılmaktadır.

Kan testleri  ailesel kolesterol yüksekliği, kistik fibroz gibi bazı genetik hastalıklar, orak hücreli anemi, Akdeniz anemisi ve Tay-Sachs hastalığı teşhis etmek için kullanılabilir.

Kan testi sonuçları ne söyleyebilir?

Kan testi, kan grubunu teşhis edecek kan grubu: Ya A, B, AB veya o olacak. Kan testi de negatif veya Rh pozitif Rh olup olmadığını ortaya çıkaracaktır Rh Faktör. Eğer kanınızda Rh antijeni yoksa, o Rh negatif. Eğer bunu yaparsan, o Rh pozitif. Sorunlar ortaya çıkabilir, eğer annenin kanı Rh faktörü yoksa ve bebeğin kan yapar, çünkü bu test önemlidir.

Kan testi gebelik diyabeti için şeker ve ekran metabolize vücudun yeteneğini ölçmek için kullanılır glikoz Seviyeleri: Eğer glikoz düzeyi kan desilitre başına 130 ila 140 miligram arasında ise, size sağlık kuruluşu glikoz tolerans testi isteyebilir.

Kan testi kanınızda demir eksiklikleri varsa belirleyecek demir Seviyeleri: Eğer kan demir düşük olsa bile, güçsüz olduğunuz anlamına gelmez, ama anemi daha duyarlı hale geliyor. Eğer seviyeleri düşük ise, doktorunuz demir hapı veya iğne reçete olabilir.

Kan testi, kırmızı kan hücreleri oksijen taşıma gücü olan hemoglobin seviyesi belirleyecektir Hemoglobin Seviyeleri: Beklenen düzeyde 12 ila 14 gram arasındadır. Anemi için bir tedavi reçete, ancak seviye 10 gram altına düşerse olacak.

Cinsel yolla Bulaşan Hastalıklar: kan testi frengi, hepatit B veya HIV olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir tanı testidir.

Kan testi kızamıkçık (Alman kızamığı): sonuçlar, bağışıklık olup olmadığını kızamıkçık ve antikorlar varsa belirleyecek.

Toksoplazmoz: Kan testi sonuçları eğer toksoplazma enfeksiyonu varsa belirleyecek. Toksoplazma için zararsız, ama bebeğe plasenta ve neden zarar geçebilir.

Hangi anne yada bebek için bir kan testi riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Kan çizilmiş olması rahatsızlık dışında, bir kan testi, anne ya da gelişmekte olan fetus için risk teşkil etmektedir. Bu test doğum öncesi bakım rutin bir parçasıdır.

Kadın doğum uzmanı gebelikte ilk muayenede nelere bakar?

Ilk muayenede gebeliğin klinik olarak görüntülenmesini kapsar. Kese görüntüsü son adet tarihinden 5.5 hafta sonra görülür. Bu görüntü gebeliğin karın içine yerleştiğinin kanıtıdır. Dış gebelik ihtimalini azaltır. Bu görüntü ilişkiden sonra ise en erken 3.5 hafta sonra görülür. Erken yumurtlama görüntünün erken, geç yumurtlama ise görüntünün 1 hafta geç görülmesine neden olur.

İlk kese görüntüsünün gelmesinden sonra 2 hafta içinde yolk sak, fetus ve fetusda kalp atışı gözlenir. Bu aşamada İlk trimester tarama testlerini isteyerek hastanın sistemik ve bulaşıcı hastalıklar açısından durumu değerlendirilir.

11-13 hafta 6 gün arası yapılan ultrasonlarda eğer son adet tarihi belirsiz ise Baş popo ölçümü (CRL) gözetilerek bir son adet tarihi hesaplanır. Çoğul gebelikler değerlendirilir, ense kalınlığı ölçümü, nasal(burun )kemiği tesbiti, kanda ikili test (serbest b hcg ve PAPP A hormonları) bakılarak prenatal genetik tarama yapılır.

Risk durumunda prenatal tanı testleri önerilir. Bunlar koryon villus örneklemesi ve amniosentezdir.

Gebenin kansızlık açısndan kan sayımı ile değerlendirilmesi, kan uyuşmazlığı riski varsa antikor bakılması, şeker düzeyi, sfilis gibi enfeksiyonların taranması, kızamıkçık, toksoplazma ve cmv açısndan tarama, HIV ve hepatit B taraması, Tiroid değerlerinin tespiti yapılır.

Erken doğum riski taşıyan klamidya ve bacterial vajinosis kültürleri bakılabilir. İdrar tetkiki ve kültürü ile böbrek enfeksiyonuna yol açabilecek süreçler erken tanı alır. İdrar da glukoz, protein ve nitrit bakılarak altta yatan şeker hastalığı, böbrek hastalığı ve enfeksiyonlar tespit edilebilir.

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333