Prof. Dr. Önder Koç
HASTA YORUMLARI

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp bebek tedavisi geliştirilmiş laboratuvar destekli yardımcı üreme tekniğidir. Başarı oranları ve tecrübe artıkça tüp bebek tedavileri artmıştır. 35 yaş altı kadınlar için% 32.2 dir.
Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi Ankara, genel olarak bir yada daha fazla yumurta ilaçlarla uyarılır ve ultrason eşliğinde iğne ile yumurtalık foliküllerinden toplanır.

Yumurtalar laboratuar şartlarında döllenir ve oluşan embriyo rahim boşluğuna bırakılır. Bu basamakların oluşması yaklaşık 2 hafta alır ve bu süreye IVF siklusu adı verilir.

İlk tüp bebek tedavisi gebeliğinin 30 yıl önce sağlanmasından bu yana dünyada 4 milyondan fazla bebek tüp bebek tedavisi gebeliği ile dünyaya gelmiştir.

Başarı oranları ve tecrübe artıkça tüp bebek tedavisi endikasyonları artmıştır. Önemli olan üreme tıbbında hangi hasta grubunun tüp bebek tedavisi uygulamasına ihtiyaç duyduğunun tesbitidir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ankara da bir çok eş tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Tüp Bebek Tedavisi Ankara kliniğimizde işlemin başarı şansı, yaşa göre değişmekle beraber, 30 yaşın altındaki hastalar için bu oran %60 dır. Tüp bebek tedavisinde hastası seçimi yapılırken önce tam bir kısırlık değerlendirilmesi her iki eşe de yapılır. Ankara ilindeki bulunan kliniğimizde, ilk tecrübeler açılması imkansız olan kadın tüplerindeki tıkanıklıklarda çare olarak sunulur. Başarısının kanıtlanması üzerine diğer kısırlık endikasyonlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Bunları kısaca özetlersek;

 • Tüpler 2 taraflı tıkanıksa tüp bebek ilk tercihtir,
 • Şiddetli erkek faktörü kaynaklı kısırlıkda tüp bebek ilk tercihdir. Hafif erkek faktörü kaynaklı kısırlıkda aşılama kullanılabilir,
 • Azalmış yumurtalık rezervinde tüp bebek uygulaması kullanılır,
 • Yumurtlama disfonksiyonu, endometriosis, açıklanmayan infertilite gibi diğer tüm infertilite nedenlerinde,
 • Yumurtalık yetmezliğinde bağış yumurta kullanılarak  (not: ülkemizde yasal nedenlerle uygulanmamaktadır),
 • Uterin faktor dediğimiz rahmin anormal yapısı, asherman sendromunda rahmin yapışıklığı gibi durumlarda taşıyıcı Rahim kullanılırak tüp bebek uygulaması yapılır (not: ülkemizde yasal nedenlerle uygulanmamaktadır).

Tüp Bebek Tedavisi Başarı Oranları

Yumurtlama bozukluğu olan hastada en yüksek tüp bebek başarısı elde edilir. İlaçlarla yumurtlama artırılır. Tüp bebek uygulaması ilede çok sayıda embiryonun döllenmesi sağlanır.

Tüp bebek sikluslarında en düşük başarı azalmış yumurtalık rezervi hastalarında görülür.

Tüp bebek tedavisi sonucunda gebelik oranı, transferlerde birden fazla embryo kullanılması normal doğal gebelik oranlarına göre tüp bebek gebelik oranlarının daha yüksek olmasını sağlamıştır. İlk 6 siklusda gebelik oranları aynı kalır. 4. Denemeden sonra minimal düşmeye başlar.

Tüp bebek tedavisi yapıldıkça karşımıza bazı istatistiksel sonuçlar da çıkar. Herkes tarafından bilinir ki genç kadınların hamile kalma olasılığı çok daha yüksek ihtimaldir. Başarılı bir hamilelik şansının çok düşük olduğu düşünülürse tüp bebek tedavisi 42 yaş üstü kadınlar için genellikle önerilmemektedir.

2010 yılında, canlı doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin başarı yüzdesi aşağıdaki gibidir:

 • 35 yaş altı kadınlar için% 32.2,
 • 35-37 yaş arası kadınlar için% 27.7,
 • 38-39 yaş arası kadınlar için% 20.8,
 • 40-42 yaş arası kadınlar için% 13.6,
 • 43-44 yaş arası kadınlar için% 5,
 • 44 yaş üstü kadınlar için% 1,9.

Yukarıdaki yüzdeler göz önüne alındığında yaş ilerledikçe Tüp Bebek tedavisinin başarı yüzdesinin de aynı oranda azaldığını görmekteyiz.

Bebek Sahibi Olabilmek İçin Tüp Bebek Tedavisi

Her yuva mutlu bir aile birliği umudu ile kurulur, yuvanın neşesi de çocuklardır ancak bazen kişiler normal şartlarda anne baba olamazlar. O zaman akıllara iki yöntem gelir birincisi tüp bebek tedavisi ile hamileliğinde tadına vararak çocuk sahibi olmak ikincisi yetiştirme yurtlarından evlat edinmek. İlk şık insanlara daha cazip geldiğinden ve ebeveyn olabilme olabilme şanslarını bu yönde denerler.

tüp bebek tedavisi ankara

Üstelik bu tedavi yöntemi eskisi kadar kişilere maliyeti olmadığı için hatta sosyal güvencesi olan insanların raporlu olma durumlarında masrafın büyük bir kısmını devletin karşıladığı bir tedavi olmaktadır.

Peki, nerede yaptırılabilir? Ülkemiz sınırları içerisini temel alırsak bu konuda uzman pek çok tüp bebek merkezi Türkiye genelinde ve Ankara da mevcuttur. Bu tür kliniklerin geneli özel işletmelerde olsalar da birkaç devlet hastanesi de bu imkânı anne baba olmak kişilere sunmaktadır. 

Tüp bebek tedavisine karar verildiği zaman önce klinik sonrada tüp bebek doktoru araştırmaları iyi yapılarak çocuk sahibi olabilme şansınızı artırabilirsiniz. Çünkü kişiler bu yönteme maddiyattan çok umut bağladıkları için başarısız olunan her deneme büyük psikolojik bir yıkım haline gelir. Aslında bu tedavi yöntemi de kendi arasında birkaç farklı uygulamaya ayrılır.

Yaşınıza ve rahatsızlığınıza bağlı olarak gittiğiniz uzman sizde başarı oranı en yüksek tedaviden önce şartlarınıza uygun olanı önerir ve tedaviye başlar. İşin aslı bu tedavi yöntemi uzun ve zorlu bir süreçtir, sabırlı olmalı ve bebeğinize kavuşacağınız günü beklemelisiniz. Bazen ilaçlar ile başlayan tedaviler gerektiğinde ufak operasyonlar ile de devam edebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Ankara 2022

Tüp bebek tedavisi fiyatları 2022 yılında işlemin yapıldığı laboratuar, kullanılan ilaç miktarı, işlem öncesi ek yapılan histereskopi işlemi gerekliliğine göre değişmektedir. Elde edilen embryo sayısı yeterli ise ve transfer edilecek embryo dışında yüksek kalitede embryo varsa dondurma saklama yöntemi hastaya önerilebilir. Bu işlem ek ücrete tabidir.

Eğer başarısız transferlerden sonra yapılan bir tüp bebek işlemi gerekliyse bu durumda hastaya biopsi işlemi maliyeti ek olarak yansıtılabilir. Erkek faktörüne bağlı infertilitede sperm mastürbasyonla elde edilemiyorsa testis biosisi ile sperm elde etme işlemi fiyata eklenir.

Tüp bebek tedavisi fiyatı Ankara kliniğimizde ilaç destekli yumurtlama takibi, hormon tahlilleri, anlaşmalı laboratuarda yumurta toplama ve transfer işlemleri şeklinde bir paket olarak fiyatlandırılır.

Kan tahlilleri anlşamalı laboratuarlarımıza gönderilerek yaptırılır. Tüp bebek tedavisi fiyatı ilaç tercihini en ekonomik koşullarda yüksek başarı ile sonuç veren ilaçlardan indirimli olarak yapmasına yardımcı olur.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

30 yaş altında 1 yıllık, 30 yaş üstünde 6 aylık beraberliğe rağmen gebelik gerçekleşmez ise değerlendirme ve yardımcı üreme teknikleri uygulama zamanı gelmiştir. Yapılan incelemelerde kadın tüplerindeki tıkanıklıklar, erkek faktörü olarak sperm hareketlilik, sayı ve şekil bozukluklarına tüp bebek önerisi yapılırken bazen başarısız aşılama yada yumurtlama tedavileri sonrası tüp bebek tedavisi önerisi yapılabilir.

Örnek olarak verirsek tüplere hasar vermiş yada yumurta rezervine zarar veren çikolata kisti hastalığında yada yumurta rezervi azaldığı durumlarda direkt tüp bebek önerilebilir. Yumurtlama zorluğunun olduğu polikistik yumurtalık hastalığında başka bir tüp bebek emdikasyonu olabilir. Sık gebelik kayıplarında yada ailesel genetik hastalık taşıyıcılığında da genetik embryo incelmesi amaçlı tüp bebek tedavileri önerilebilir. Başarı İçin doğru endikasyon ve kadın yaşı büyük önem taşır.

Kadın yaşı artışı ile elde edilecek yumurta sayısı ve başarının düştüğü bilinmelidir.

Tüp bebek tedavisi başarıyı etkileyen faktörler

Yaş ve kısırlık tanısından sonra tedaviye kadar geçen süreç, geçmiş üreme ve doğum öyküsü tüp bebek başarısını etkileyen faktörlerdir.

 • Yaş, Kadında tüp bebek başarısını etkileyen en önemli faktördür. Kadın yaşının artışı ile yaşayan bebek oranı düşer. Artan yaş ile kullanılan ilaçlara yumurtalık cevabı düşer. Tüp bebekte kullanılabilecek daha az yumurta elde edilir.  Yumurta kalitesine bağlı olarak implantasyon yani rahme tutunma oranlarıda yaşla birlikte düşer. İleri yaş kadınlarda düşük ihtimalide yüksek seyreder.
 • Adet 3. Günü Serum FSH düzeyleri ve kadınlık hormonu konsantrasyonları tüp bebek başarısını belirleyici faktörlerdendir. Yüksek düzeyleri olumsuz sonuçlar ile ilişkilidir.  Tek bir yüksek FSH düzeyi ile olumsuz görüş belirtmek doğru olmaz. Yapılan çalışmalarda FSH düzeylerinin adetten adete değişkenlik gösterdiği bilinmektedir.  Adetlerde tekrarlayan Yüksek (>20ünite) FSH değerleri olumsuz tüp bebek sonuçları ile ilişkilidir.
 • Yüksek 3. Gün kadınlık hormonu konsantrasyonları düşük gebelik ve tüp bebek başarısı ile ilişkilidir. Erken folikül gelişimi ve düşük sayıda olgun yumurta gelişmesine neden olur.
 • Kliniğimizde Adet 3. Günü Serum FSH ve E2 değerlerini rutin olarak değerlendiririz. Serum FSH 20 nin üstü, E2 de 100 ün üstü değerlerde tüp bebek siklusuna başlamayız.
 • Yumurta büyütücü hormon tableti stres testi, ulrasonla antral folikül ile yumurtalık rezervi tayini, Adet 3. Günü İnhibin B düzeyi, Antimüllerian hormon düzeyi gibi yumurtalık rezervi değerlendirme testleri kliniğimizde uygulanmaktadır.
 • Eğer tekrarlayan Yüksek FSH düzeyleri mevcut ise hastanın kendi yumurtası ile yapılacak tüp bebekten gebe kalma şansı çok düşüktür. Bu tip hastalar yurtdışında yumurta bağışı programlarına alınmaktadır. Ülkemizde yumurta bağışı yasal değildir.
 • Fallop tüplerinin şişmesiyle görülen Hidrosalpinks varlığı olumsuz tüp bebek sonuçları ile ilişkilidir. Tüp bebek öncesi hidrosalpenks yapıdaki  kanalların alınması tüp bebek başarısını artırır.  Hidrosalpinks içindeki sıvı embryonun endometriuma tutunmasına olumsuz etki yaparak gebelik oranlarını düşürür. Mikroorganizmalar, endotoksinler, sitokinler, oksidatif stress, mekanik faktörler ve kadın genotipide olumsuz sonuçlarda etki yapar. Laparoskopik olarak yapılan tüp çıkarılması cerrahisi tüp bebekle gebelik başarısını artırır. Kliniğimizde laparoskopik cerrahi endikasyonu konulduğunda işlem anlaşmalı özel hastanelerde günübirlik bir cerrahi olarak gerçekleştirilir. Hasta işlem sonrası aynı gün evine dönebilir.
 • Miyomlar tüp bebek başarısına yerleşim yerlerine göre olumsuz katkıda bulunur. Subserozal miyomlarda olmsuz bir etki gözükmezken, eğer miyom submukozal yani Rahim boşluğunda ise yada intramural yani duvar içine gömülü ise gebelik oranlarını düşürür.
 • Endometrioma ,endometriosis hastalığının yumurtalıktaki formudur ve halk arasında çikolata kisti olarak bilinir.  Şikayet yaratmayan bir endometriomanın tüp bebek öncesi çıkarılması konusu tartışmalıdır.  Çikolata kistinin tüp bebekte yumurta toplama sırasında delinmesi kasık apsesi ve enfeksiyonunu artırır, yoğun kasık ağrısı ateş ve yapışıklıklar ortaya çıkarır.  Laproskopik Cerrahi tecrübeli ellerde yapılmaz ise yumurtalık rezerv kaybı yaratbilir. Genelde 4 cm üstü endometriomalara çıkarılması önerilir. Endometriomanın konumu, tek yada çift taraflı oluşu, hasta yaşı ve yumurta rezervine göre kişiye özel tedaviler hastalarımıza önerilir.
 • Sigara içimi, tüp bebek başarısını düşürür .Sağlığa birçok olumsuz vardır. Bırakılması önerilir.
 • Daha önce olumlu gebelik hikayesi, tüp bebek başarısını artırır.  Buna karşın tekrarlayan geblik kayıplarının tüp bebek başarısına olumsuz bir etkisi görülmemiştir.
 • Önceki Başarısız tüp bebek denemeleri, sonraki denemelerde olumsuz sonuç olasılığını artırmaz. 3 başarısız denemeden sonra ise 4. Denemede başarısız sonuçlar ilşe ilişkilidir.
 • Kilo, kısırlık normal üstü kilolarda ve obezlerde daha sık karşılaşılmaktadır. Tüp bebek başrısı bu kadınlarda normalden daha azdır.
 • Aspirin ve akapunktur, tüp bebek başarısını artırdığına dair kanıt yoktur.
 • Kazanılmış trombofili antikardiolipin yada lupus antikoagulan antikorlarının tüp bebek başarısını olumsuz etkilediğine dair kanıt yoktur.

Tüp bebekte tedavisinde ilaç

Tüp bebekte ilaç tedavisi kontrollü ovaryan stimulasyon uygulamasıdır. Yumurtalık antral folikülerinin çaplarını ilaç etkisi büyütülmesi işlemidir. Fizyolojik olarak bir adet follikül gelişirken ilaç etkisiyle çok sayıda yumurta taşıyan folikül çatlama ve olgun yumurta atma büyüklüğüne girer.

İlk yapılan tüp bebek uygulamalarında doğal gelişen tek yumurta kullanılmıştır. Bu metod ile başarı düşük olmuştur. Ovulasyon indüksiyonu ile Senkronize olarak çok sayıda folikülün gelişmesi ile çok sayıda olgun yumurta elde edilmiş ve dölleme yapılabilmiştir. Çok sayıda embryonun aynı anda rahime transferi tutunma oranlarını artırmıştır. Bu tedavilerin sonuçları olarak çoğul gebelik oranları artmıştır.

Çoklu folikül gelişimi ağızdan alınan yumurta büyütücü hormon tableti sitrat yada tamoksifen gibi ajanlarla sağlanabileceği gibi, bizim kliniğimizde ve çoğu tüp bebek protokollerinde günlük FSH enjeksiyon iğneleri kullanılmaktadır. GnRH analogları denen ajanlar ile endojen LH artışları önlenir.  Human yumurta çatlatma hormonu (hCG) , LH yerine yumurtlamayı tetiklemek için kullanılır ve foliküller uygun boyuta gelince olgun yumurta elde etmek için uygulanır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç tedavi protokolleri

Uzun protokol: Tüp bebek siklusundan önceki adet döneminde ilaç başlanır. Bu GnRH agonistleri, antagonisti veya doğum kontrol haplarıyla olur.Sıklıkla GnRH agonistleri uygun fiyatlarından dolayı tercih edilir.

Kısa protokol: Adet döneminde ilaçların başladığı protokoldür. Stimulasyon , human menapozal yumurta büyütücü iğne veya FSH ile sağlanır. Erken Yumurtlama GnRH agonisti veya GnRH antagonisti ile önlenir. GnRH antagonisti kısa protokolde tercih edilen ajandır. Adetle başlanan FSH dan sonra en önde giden folikül 14 mm ulaşınca eklenir.Erken LH artışının önlenmesinde yardımcıdır. Etkin olarak hipofizi baskılar.

Uzun protokolde önceki adet döneminin luteal döneminde 2 hafta süreyle GnRH agonisti kullanılır, down regülasyon salgılanarak hipofiz bezi yumurta büyütücü iğne üretimi baskılanır. Erken LH artışı baskılanarak  erken yumurtlama  önlenir. Günlük 0.5 ile 1 mg arası erken yumurta çatlamasını önleyen hormon ciltaltı kullanımı uygundur. Serum E2 seviyelerinin 30 un altına düşüşü ile hipofiz baskılanması doğrulanır.Doğum kontrol haplarına ek olarak kullanılan GnRh agonistleri ile yumurtalık stimulasyon etkileri ortadan kalkar. 1 hafta doğum kontrol hapıyla, 1 hafta tek başına kullnılır, dozu düşülerek adetle birlikte hMG veya FSH başlanır.

GnRH agonist flare protokol: Zayıf cevap veren hastalarda GnRH agonisti yumurtalık stimulasyonu ajanlarıyla birlikte verilebilir. Adetin 3. Günü yada oral kontraseptif bırakıldıktan 5 gün sonra 40 mcg sabh ve akşam olarak verilir. Çoğunlukla berberinde 600 IU FSH veya hMG verilir. Erken yumurta çatlamasını önleyen hormon folikül büyümesine ek katkı sağlar, erken LH artışını önler.

FSH ve LH nın birlikte kullanımı: 35 yaş üstü kadınlarda birlikte kullanımının implantasyon ve gebelik oranlarını artırdığı gösterilmiştir. LH dozu 150 IU olarak tespit edilmiştir. Birlikte kullanım yumurtalık stimulasyonunu artırır. hMG içeriğinde  hem FSH hemde LH içerir.

Tüp bebek tedavisi yumurtlamanın tetiklenmesi ne demektir?

Yumurtlamanın tetiklenmesi yumurtalık foliküllerinin 2 yada daha fazlasının 18 mm çapı geçerek ovulasyonun başlamasıdır. Üriner ve Rekombinant hCG ilaçları yumurtlamayı tetikleyici olarak kullanılır. GnRH agonistleri bazı ülkelerde yumurtlama tetikleyici olarak kullanılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde ertelenen siklus yada siklus iptali ne demektir?

Bu olay düşük cevap veren yada aşırı cevap veren hastalarda yaşanır. %7-20 hastanın siklusu iptal ile karşı karşıya kalır.Ertelenen siklusların %84 ü yumurtalıkların ilaca hiç cevap vermemesi nedeniyle gerçekleşirken, %5 I aşırı cevap nedeniyle ertelenir.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama ve dölleme işlemi nasıl yapılır?

Yumurta toplama transvaginal ultrasona takılmış yumurta toplama iğnelerinin direkt olarak folikül içine girerek folikül sıvısını aspire etmesiyle oluşur. hCG uygulamasından 34-36 saat sonra gerçekleştirilir.Anestezi altında gerçekleştirilmesi uygundur. Potansiyel enfeksiyon kompliksyonu nedeniyle işlem sonrası antibiotik kullanımı önerilir.Ultrason ile yumurta toplama tekniği gelişmeden önce yumurta laparoskopik olarak toplanıyordu.

Tüp bebek tedavisi işleminde dölleme işlemi nasıl yapılır?

Fertilizasyon yada dölleme işleminde toplanan yumurtalar spermatozoa ile kültür ortamında karşılaştırılır. Hafif erkek faktörü olan hastalarda toplanan yumurtalar spermatozoa ile karşılaştırılır.döllenme ihtimali yüksek konsantrasyonlu sperm kullanılarak artırılabilir. Eğer başarısız fetilizasyon girişimleri olduysa yada ağır erkek faktörü infertilitesi varsa mikromanipulasyon ile intrasitoplasmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılmalıdır. Fertilizasyon başarısı %70 dir.

Tüp bebek tedavisinde embryo takibi nasıl yapılır?

İşlemin yapıldığı laboratuarda kültür ortamında 17 saat sonra 2 hücreli Pronüclei içeren zigot12-14 saatlik bölünme sürecinden sonra 72 saatte 8 hücreli  safha, yumurta toplamadan 5 gün sonra blastosist safhasına geçer.  İmplantasyon yumurta toplamadan 7 gün sonra gerçekleşir.

Tüp bebek tedavisinde hatching nedir?

Hatching embryonun genişlediği ve endometriuma implante olabilmek için zona pellucidayı kırdığı durumdur. Asiste hatching 3. Gün embryosu zona pelucidasının kimyasal yada mekanik olarak açıldığı durumdur. İşlem implante olan embryo sayısını artırı.2 den fazla başarısız tüp bebek uygulaması , kötü kalite embryo ve yaşlı kadınlarda önerilebilir.

Tüp bebek tedavisinde Preimplantasyon genetik tanı (PGD) nedir?

Eğer PGD planlanmışsa embryo biopsisi oosit aspirasyonundan 72 saat sonra yapılır. Embryo kültürü bopsi yapılan blastomer için yapılır. Bu inceleme transfere kadar sürer.

Tüp bebek tedavisi embryo transferi

Dölleme işlemi sonrası embryolar bir süre kültür ortamında bulundurulur. Çoğu hastada (%55) yumurta toplamadan 72 saat sonra embryolar transfer edilir. Üçüncü gün transferinin gebelik oranları ikinci günden yüksektir.

5. gün transferi(blastosist safhası) 3.gün tranferinden sonra en çok tercih edilen zamandır. Daha az embryo transfer edilerek yüksek gebelik oranları yakalanabilir. 5. Günde daha kaliteli embryolar seçilir. Blastosist evresi denen 5. Güne kadar beklenmesi doğal ilişki sürecinde döllenen yumurtaların rahme tutunduğu zamandır. Eğer PGD (preimplantasyon genetic tanı) planlanıyorsa blastomer gücrelerinden yapılan genetic incelemeye zaman kalır. Normal genetik yapıda embryolar transfer edilir. Canlı doğum oranları 5.gün embryolarında 3. Güne göre yüksektir.

5.gün embryo transferi tüm hastalar için en iyi tedavi olmayabilir. Bazı vakalarda embryonun laboratuar ortamında 5. Güne kadar yaşayamaması durumu olabilir. Böyle durumlarda embryoyu 5. Güne beklemeden erken olarak rahime yerleştirmek mantıklı olabilir. Bu hastalarda 5. Güne gitmenin belirgin bir avantajı olmaz.

Tüp bebek tedavisinde embryo transferi nasıl yapılır? Embryolar Rahim içerisine Rahim boynu denen serviksten geçen kateter yada  borucuklar yardımıyla iletilir. Transfer sırasında ultrason kullanımı ve doğru teknik kullanımı transfer başarısını artırır. Kişiye özel sert yada yumuşak kateter kullanımları tercih edilebilir. Transfer edilecek embryolar kateter içine 20 microlitrelik transfer sıvısı ile yüklenir. Ulrason eşliğinde Rahim boşluğu tepesine değmeden 1-2 cm uzaklığa Rahim içine bırakılır. Rahim tepesine kateterle dokunmak Rahim kasılmalarını tetikleyebilir. Bu işlem başarısını düşürür.

İşlem sonrası kateterin içinde kalan embryo olup olmadığı kontrol edilir. Post-procedure, the catheter is checked to ensure there are no retained embryos. Tranfer sonrası Rahim ağzından embryolar dışarı atılabilir, buna karşın yatak istirahatinin tutunma oranlarını artırdığını kanıtı yoktur. Buna ragmen sık yapılan önerilerdendir. Embryo yapıştırıcı medium gibi tekniklerinde klinik gebelik oranlarını artırdığı gösterilememiştir. Transfer edilen embryo sayısı  anne yaşı, elde edilen yumurta sayısıve dondurma için embryoların uygunluğuna göre karar verilir. Birden fazla embryo transfer gebelik ihtimalini artırır. Fakat aynı zamanda çoğul gebelik ihtimalide artar.  Genç hastalarda ikiden fazla embryo transfer edilmemelidir. Tutunma oranları düşük olduğu için yaşlı hastalarda dah yüksek sayıda embryo transfer edilebiilir. Hasta odaklı tedavilerde  yüksek sayıda yumurta elde edilen ve yüksek sayıda embryo elde edilen sikluslarda gebelik oranları artar.  

Tüp bebek tedavisinde luteal faz desteği ne anlama gelir? Endometrial duyarlılığın embryo yapışma oranlarında önemli etkisinin olduğu bilinmektedir. Endometrial yapışma hassasiyetini artırmak için luteal dönemde yani yumurtlama sonrası ayın 2. Yarısında progesteron uygulamak klnik pratikte sık uygulanır. Progesteron uygulaması sıklıkla yumurta toplanma günü yada embryo transferi günü başlanır. Pozitif gebelik testine kadar yada ilk üç ayın sonuna kadar kullanılabilir. Kas içine yapılan yağ içinde eriyik progesterone iğneleri yada vajinal olarak uygulanan progesterone kapsülleri yada jelleri eşit etkilidir. Ağızdan kullanılan progesteronun daha az etkili olduğu görülmüştür. Bu dozlar doğum kusurları yada virilizasyon eetkileri yoktur. Kas içi progesterone hastalar için biraz ağrılıdır fakat luteal faz kanaması vajinal progesterondan azdır. HCG ,progesteronla birikte yada tek başına kullanılabilir progesterondan daha etkili değildir. OHSS dediğimiz yumurtalık aşırı stimulasyon sendromunu tetikler. Yapılan araştırmlarda östrojen uygulanmasının gebelik oranlarını artırmadığı gösterilmiştir.

Tüp bebek tedavisinde embryo dondurma nedir? Tranfer edilen embryolar dışında kalan embryolar gelecekte kullanmak için dondurulabilir.  Dondurulabilirlik aslında embryo kalitesinin bir göstergesidir. Dondurulmuş embryoların %10-20 si erime işleminden canlı çıkmaz. Bunun dondurma sırasında embryonun farkedilemeyen bir hasar görmesi nedniyle olduğu düşünülmektedir. Dondurulmuş –çözünmüş embryolardan elde edilen gebeliklerde taze elde edilen gebeliklere göre düşük doğum ağırlığının, erken doğumun ,gelişme geriliğinin ve doğum esnasında kayıpların daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Dondurma için hem yavaş, hemde hızlı(vitrifikasyon) dondurma yöntemleri güvenle uygulanabilmektedir.

Dondurma-çözünme sikluslarından gelen gebelik başarısının yüksek olmasının nedeni olarak  Rahim içi endometriumun donmuş- çözünmüş sikluslarda yüksek östrojenin olumsuz etkisine maruz kalmayışı,  düşük serum E2(kadınlık hormonu)düzeyinin plasental yerleşmeye olumlu katkısı, donmuş-çözünmüş sikluslarda hayatta kalan embryo kalitesinin yüksek olması sayılabilir. Donmuş-çözünmüş embryo transferlerinde dış gebelik oranlarıda taze embryo transferindekilere göre düşüktür. Taze embryo transferlerinde endometrial hazırlık endojen üretilen hormonlarla yapılırken donmuş-çözünmüş embryo transferlerinde dıştan östrojen ve progesterone kullanımı gerekir.  Endometrium hazırlama protokollerinde klinik başarı açısından fark görülmezken yumurta toplama gününden önce progesterone başlanmasının gebelik başarısını düşürdüğü gözzlenmiştir. Progesteron desteği yumurta toplama günü yada ertesi günü başlanır.

Tüp bebek tedavisinde embryo transferi sonrası takipte neler yapılır? Transfer sonrası hastalar günlük aktivitelerine dönebilir. Fiziksel aktivite yada dietin embryonun yapışma oranına yada gebelik oranlarına bir etkisi olduğu gösterilememiştir. Buna ragmen genel öneri olarak istirahat ve azalmış fiziksel aktivite önerilmektedir.

Transfer sonrası hafif lekelenme embryonun dışarı atılması değildir. Göğüs hassasiyeti, şişkinlik, ve kabızlık sık görülür. Bunlar artmış hotmon seviyelerine, luteal faz desteğinde kullanılan hormonlara veya ovaryan hiperstimulasyon sendromuna bağlı görülebilir. Embryo transferi sonrası kramplar eğer Rahim içi boşluğunda Rahim üst duvarına kateterle değilirse olur. Hafif kramp ve şişkinlik normal karşılanır. Eğer ağrı ve kramplar fazla ise enfeksiyon, ovaryan torsiyon, apendisit gibi sebepler gözden geçirilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde embryo tranferi sonrası gebelik testi ne zaman yapılmalıdır? Gebeliğe kanda yükselen hCG düzeyinin tesbiti ile tanı konur.  İlk kan testi yumurta toplandıktan en az 12 gün sonra yapılabilir.Çoğu merkezde daha geç testler yapılır. Yumurta toplama öncesi yapılan yumurta çatlatan hormon hCGyi 60-300 mIU/ml değerlere çıkarabilir ama 2 hafta sonra kandan temizlenir. Kanda yapılan bhcg testi sonuçlarını etkilemez. Seri hCG ölçümleri ile gebeliğin Rahim içinde olduğundan emin olunur.

Eğer hCG testi olumlu ise gebeliğin ultrasonda değerlendirilmesi gebeliğin adet ilk gününe göre 6. Haftasını bulur.bu yumurta toplamadan 4 hafta sonradır. Nadir olarak erken olumlu hCG tekrarlayan testlerde negative hal alabilir. Bu Rahim içi veya dışında kese görülmeden olabilir. Ardından adet gelir. Bu gebelik biokimyasal gebelik olarak adlandırılır. Gebeliğin tespitinden sonra vajinal kanama olması değerlendirilir, çoğunlukla kötü bir işaret değildir. Yumurta toplama sonrası 14.gün olumsuz hCG düzeyi başarısız tüp bebek siklusu ve gebeliğin olmayışı ile karakterizedir. Hasta ilaçlarını bırakır ve adet görür.

Tüp bebek tedavisi over hiperstimulasyon sendromu

Yumurtlama desteğinin yani ovulasyon indüksiyonunun hayatı tehdit edici bir komplikasyonudur. Dışardan tüp bebek tedavileri için verilen yüksek doz yumurta büyütücü iğne ilaçları sonucu oluşur. Çoğu hastada ciddi yumurtalık büyümesi, çoklu yumurta kistleri, hemokonsantrasyon ve vücutta 3. Aralığa sıvı toplanması gibi değişiklikler görülebilir. Bu değişiklikler böbrek yetmezliği, hipvolemik şok, tromboembolik olaylar, akut rspiratuar distress sendromu ve nadiren ölüm görülebilir. Hafif derecede  OHSS hastaların %25 inde hafif derecede gözükebilir. Hiperstimulasyonun bazı etkileri yaygın olarak görülebilir. Şiddetli OHSS görülme oranı tüp bebek  sikluslarında %0.1-0.2 dir. İlk belirtiler ilaç kullanımının 5.ila 10. Günlerinde ortaya çıkar. OHSS aşikar bulguları olmasa bile tüp bebk sonrası gebe kalan hastalarda gebeliğin ilk üç ayında artan oranda artmış akciğer ve venöz tromboemboli riski gözükür. Pulmoner emboli riski tüp bebek gebelerinde normal gebelere göre 7 kat fazladır( onbinde 3/ onbinde 0.4). Hastalar thromboembolism bulguları konusunda uyanık olmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde doğal siklus tüp bebek tedavisi

Doğal siklus IVF de doğal gelişen yumurtanın hCG hormon ile ovulasyonu yani yumurtlaması sağlanır. Bu yumurtalarda implantasyon oranı daha yüksektir ama ilaçla büyütülen yumurtalara göre gebelik oranı daha düşük kalır. Bunun sebebi ilaçla büyütülen sikluslarda daha çok yumurta elde edilmesi ve embyo transfer edilmesidir.  Transfer edilen embryo sayısını artırmanın doğal siklus IVF deki doğal ortamla karşılaştırıldığında daha fazla gebelik sağladığı görülmüştür.

Günümüzde çoğu merkez gibi bizde stimulasyon yapılan sikluslarda iyi prognozlu hastalarda tek embryo transferi uyguluyoruz. Doğal siklus IVF artık nadiren uygulanmaktadır.  Bunun yerine düşük doz ilaç kullanarak yapılan yumuşak protokloller daha çok kullanılmaktadır.

Tüp bebek tedavisi invitro maturasyon

Olgunlaşmamış yumurta hücresinin laboratuar ortamında olgunlaştırılması gelişen bir teknolojidir. Avantajı yüksek doz ilaç kullanımından kaçınılmasıdır. Yumurtalık hiperstimulasyon sendromundan koruyucudur. Hormon yan etkilerine daha az maruziyet vardır.

Tüp bebek sikluslarında toplanan yumurtaların %20 si olgun değildir. Bu nedenle işleme alınamaz.  Doğal olgunlaşan yumurtalara göre laboratuar ortamında olgunlaştırılan yumurtaların gebelik oranları daha düşüktür.  

Tüp bebek tedavilerinin olumsuz sonuçları nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde artmış çoğul gebelik riski, erken doğum riski ve düşük doğum ağırlığı riski sözkonusudur.

Tüp bebek tedavisinde başarısız tüp bebek denemelerinin sebebi nedir?

Bu sebep çoğunlukla net olarak bilinmez. Başarısızlık tüp bebek siklusunun herhangi bir aşamasında gerçekleşebilir. Foliküller azalmış yumurtalık rezervi nedeniyle gelişmeyebilir. Olgun bir yumurta teknik zorluklar yada yumurtalık konumu nedeniyle toplanamayabilir. Döllenme sperm anormallikleri,  zona pellucidanın geçilememesi , yumurta bozukluğu yada yumurta aktivasyon yetersizliği nedeniyle gerçekleşmeyebilir.

Çoğu vakada embryo oluşmasına ragmen embryonun rahime tutunması sorunlu olabilir.

Tüp bebek tedavisinde embryo tutunma başarısızlığı sebebi nedir?

Embryo kalitesi, endometrial reseptivite  ve transfer verililiği embryonun tutunmasını etkileyen en önemli faktörlerdir.

Tüp bebek tedavisinde kötü embryo kalitesi yaratan faktörler nelerdir?
 • Azalmış yumurtalık rezervi,
 • Artmış anne yaşı
 • Yumurtalık uyarılmasının yetersizliği
 • Yetersiz laboratuar koşulları.
Tüp bebek tedavisi Ankara kötü endometrial reseptivitenin sebepleri nelerdir?
 • Kötü endometrial gelişim (ince endometrium, yapışmayı sağlayan foliküllerin yetersiz gelişimi),
 • Uterin anormallikler (submukozal miyomlar, uterin perde),
 • Çevre koşullarının kötü olması (hidrosalpenks, enfeksiyonlar).
Tüp bebek tedavisi kötü embryo tranferi nedir?
 • Sert kateterler kullanılarak yapılan hasar verici embryo transferleri
 • Transfer edilen embryonun uygunsuz yere bırakılması
Tüp bebek tedavisi tüp bebek tedavilerinin anneye olumsuz bir etkisi varmıdır?

Bu tedavilerin direkt olarak anneye olumsuz etkileri düşük olmakla beraber hormonal ilaç kullanımına bağlı aşırı yumurtalık stimulasyonu, yumurta toplama sırasında kanama komplikasyonları, tromboembolizm gibi pıhtılaşma sorunları, enfeksiyon, batın içine kanama, adneksial torsiyon denilen yumurtalığın kan akımının burulması sonucu kaybı, allerjik reaksiyonlar ve anestezi komplikasyonları görülebilir. Eğer işlem sonucu hasta gebe kalırsa hasta gebeliğin notmal riski ile karşılaşır.

Tüp bebek tedavisi yumurtalık kanser riskini artırırmı?

Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçların yumurtalık kanseri riskini artırdığı öne sürülmüştür. Buna karşın kısırlığın kendisi zaten yumurtalık kanseri riskini artıran bir faktördür.

Tüp bebek tedavisi sonrası normal kendiliğinden gebelik olurmu?

Genç, kısa süreli kısırlık hikayesi olan ve açıklanmayan kısırlığı olan hastalarda başarılı yada başarısız tüp bebek denemelerinden sonra doğal yolla gebe kalma olasılıkları vardır. Tüp bebek ile gebe kalan her 5 gebeden biri doğal yolla gebe kalabilir.

Tüp bebek tedavisi dezavantajları

Tüp bebek tedavisininin dezavnatajları maliyeti, laboratuar ortamı gerektirmesi nedeniyle merkezi konumlarda uygulanabilmesi, yüksek doz ilaçların bazı yan etkileri, çoğul gebelik riskinin artmasıdır. Genç kadınlarda kısırlığın tedavi edilebilir nedenleri varsa tüp bebek öncesi diğer yöntemlerin denenmesi uygun olur. Endometriosis, açıklanamayan kısırlık gibi endikasyonlarda tüp bebek dışı tedaviler yada takiple gebe kalan kadınlarda mevcuttur.

Genel olarak tüp tıkanıklığı yada şiddetli erkek faktörü yoksa çiftlere tüp bebek öncesi üç kez aşılama önerilir. Yaşlı çiftlerde Tüp bebeğe geçiş daha hızlıdır. İzlem tedavisi yada düşük başarı sağalayan tedaviler yerine 40 yaş üstü bayanlara direkt tüp bebek önermek daha uygundur.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara Yorumları

 • 6 ay içerisinde hamile kalacaksın dedi, KALDIM!

  Ağustos 2019 tarihinde hocamla tanıştım. Devlet hastanesine gittiğim dönemde Polikistik Over Sendromu olduğumu ve çocuğumun olma olasılığının az hatta hiç olmadığını (ki bu tamamen uydurmaymış) hocam saolasın beni bilinçlendirdi öğrendim...

 • Önder hocam olmasaydı çoktan pes ederdim!

  Hocamla tanışmamız tesadüfen olmuştu. Öncesinde Ege Üniversitesinde çikolata kisti tedavim devam ediyordu. Şans eseri hocama muayene olduğumda acı gerçeklerle karşılaşmıştık. Ege Üniversitesinde yapılan çikolata kisti ameliyatımda laparo...

 • Tüp bebek tedavisi için güvenerek gidebileceğiniz başarılı bir doktor.

  Sevgili doktorum Önder Koç a ne kadar teşekkür etsem azdır. Onun sayesinde şuanda 6 aylik bir oglum var. ilgisini çabasını yardımlarini asla unutamam. Tüp bebek tedavisi işlemiyle kucağimiza aldigimiz oğlumun doğumunda da sonrasinda da h...

 • Hayata küsen ben şimdi tekrar anne oldum

  3 yıllık evliliğimde ilk çocuğumu miyomlardan kaybettikten sonra psikolojik depresyona girip hayata küsen ben şimdi tekrar anne oldum. Şu an herşey o kadr yeni ve karışıkki tarifi yok. Sonuç bebeğim (Arya Nisa). Ve mutluyuz umutluyuz, he...

 • Karşınıza oturduğum andan itibaren güven verdiniz.

  Temmuz 2017 de miyom ameliyatım ile tanıştım sizinle. O üzüntü yalnızlık içinde; karşınıza oturduğum andan itibaren güven verdiniz. Bugün yine üzücü bir sebeple size geldim. Böylesine zorluklar içinde, insan kendini iyi kalpli güvenli el...

 • Hemen hocamı aradım, hamileydim dünyalar benimdi.

  Önder hocamla 2017 Temmuz dan beri tanışıyoruz. İlk aradığımda ağlamaktan konuşamadığım o günü unutmam mümkün değil. Çikolata kistim kocaman olmuştu ve bebeğim olmuyordu. Tüp bebek tedavisi olmak istiyordum. Ağrılarım çok fazlaydı. Önder...

Prof. Dr. Önder Koç Cevaplıyor
 • B
  Baz***

  Merhaba benim vajinusmus sorunum var ama tüp bebek yöntemi ile hamile olma sansım varmıdır 38 yasında 12 yıllık evliyim

  Prof. Dr. Önder Koç

  tüp bebek yapılabilir. ama takip sırasında vajinismus sorununuzda çözülebilir.

 • G
  Gul***

  Hocam merhaba esim cam kemik hastasi genetik cocuga gecme olasiligi var tup bebek yaptirmak istiyoruz fiyat ne olur ?

  Prof. Dr. Önder Koç

  Tüp bebekte Genetik danışmanlık ile PGD adı verilen embryo biyopsisi yapılmalı. Standard fiyata aranacak gen için yapılacak genetik çalışma maliyeti genetikle görüşüldükten sonra fiyat oluşur

 • G
  Gul***

  Tüp bebek fiyatı nedir ogrenebilirniyim

  Prof. Dr. Önder Koç

  Tüp bebek uygulama fiyatı Folikül takip, yumurta toplama ve embryo transferini kapsar

 • M
  Meh***

  Tüp Bebek fiyatları yaklaşık olarak ne kadar tutuyor. Bilgi verebilir misiniz. Eşimin yaşı 38. Hiçbir sıkıntı gözükmüyor. Şans oranımız nasıl olur sizce.

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba . Tüp bebek görüşmelerimizde uygulama paket fiyatlarımızı bildiriyoruz

 • E
  Erg***

  Oyu günler bizde denedik g-o-n-a-l f 450 kullandık ve menagon ilk 4 gün sonunda doktor yumurtalar gelişmedi diye ikinci seferde aynı ilacdan tekrar denedik 5 günde doktorumuz yumurtalar ilaca cevap vermedi diye tedaviyi sonlandırdı ve devamında artık menapoza girmen yakın deyip bıraktı tedaviyi yaş 43 eşimin benimde aynı ıyi günler

  Prof. Dr. Önder Koç

  Yumurta rezerviniz zayıfsa Folikül elde edilemez

 • G
  Gul***

  Tüp bebek için fiyat araştırıyoruz

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba. Tüp bebek için fiyatlarımız adetle başlayan muayene, Folikül takibi, yumurta toplama ve transferimiz için paket halindedir . Bu fiyata ilaç ve embryo dondurma dahil değildir. 2019 yılı itibariyle fiyatlar güncellenmektedir

 • H
  Hüs***

  Hocam benim ikinci evliliğim ilk eşimden çocuğum yok ikinci eşimin ilk evliliğinden çocuğu var ama benim yine olmuyor dk tüp bebek dedi devlet bu durumda karsilarmi

  Prof. Dr. Önder Koç

  eşinizin çocuğu olduğu için reddedilebilir ama ortak çocuk olmadığını belirterek başvurabiirsiniz

 • E
  Emr***

  Merhaba hocam Dört yıldır evliyim tüplerim açık biraz iltihabim vardı oda bitti suan hiçbir sıkıntımız yok eşimin Spermleri de çok iyi ama yinede çocuğumuz olmuyor ne yapmalıyım bana yardımcı olun lutfen

  Prof. Dr. Önder Koç

  Siz ve eşinizin kısırlık ile ilgili tahlilleri incelemesi yapılmalı

 • I
  Ilk***

  Tüp bebek tedavisi fiyatınız ortalama ne kadar tutuyor acaba?

  Prof. Dr. Önder Koç

  İşlem takip, tedavi, tahlil, yumurta toplama ve transferi kapsamaktadır . İlaç ve ek embryo dondurma, biopsi işlemlerini kapsamamaktadır.

 • S
  Sha***

  Meraba ben ikiz tup bebek ve tek tup bebek fiyatlarini ogrene bilirmiyim

  Prof. Dr. Önder Koç

  İkiz yada tek tüp bebek fiyatı aynıdır. İlaç hariç ultrasonla Folikülit takibi, tahliller,yumurta toplama ve transferi kapsamaktadır . Adetli olarak2.-3.günü takibe başlanmaktadır

 • Y
  Yas***

  44 yaşindayim tüp bebek yaptim olmadi eşimde51 yasinda ikimizde ilk evlilik esim cocuk cok istiyor devlet karsilarmi 3yildir evliyiz gelirsek nerde kalcaz ücretsiz yeriniz varmi allah razi olsun

  Prof. Dr. Önder Koç

  merhaba. konaklama ayarlarız ama ücretli olur. geblik oranı sizin yumurta rezervinize göre değişir.

 • H
  Hay***

  hocam ben 5 yıllık evliyim. evliliğimin 2. senesinde normal yolla hamile kaldım ve bebeğim üçüncü haftasında düştü. daha sonra doktora gittiğimde polikistik over olduğunu söyledi. 3 senedir çocuk istiyoruz.eşime sperm testi yapıldı. sperm sayısının iyi olduğunu söylediler. doktor tüplerime baktı kapalı olduğunu söyledi tüplerimi açma yoluna gittiler. bir tanesi açıldı. normal yolla tekrar çocuk yapmak istedik fakat daha sonra kist olduğu ortaya çıktı iki defa kistimi iğneyle aldılar. doktor klomen verdi . fakat hamile kalmadım. tekrar tüplerimin kapalım olabileceğini söylediler. tekrar normal yolla hamile kalabilir miyim

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba. Bu konuda yapılacak muayene ve testlerden sonra net cevap verebiliriz

 • F
  Fat***

  Fiyat ne kadar fiyat

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba . Tüp bebek siklusu takip , yumurta toplama, embryo transferi dahil paket halinde ilaçlar hariç olarak fiyatlandırılmaktadır

 • S
  Sul***

  Merhaba hocam benim ikinci tup bebek denemem 12. Gün 937 cıktı 14 gün 2541 16 gün 5195 ama bugün kasık ağrılarım var ve kahverengi lekelenmem oldu ilk tedavim biokimyasal oldu çok korkuyorum sizce nedendir lekelenme iyi aksamlar

  Prof. Dr. Önder Koç

  Embriyonun Yapışma kanaması olabilir, ultrason ile muayene yapılmalı

 • B
  Bil***

  merhaba,bundan 9 sene önce ilk tüp bebek denememle 1 kız çocuk sahibi oldum şimdi 2.çocuğu istiyorum şu an 45 yaşındayım herhangi bir sorunum yok sadece vakit kaybetmemek adına tüp bebek yaptırmıştım tekrar tutma yüzdesi nedir ve bana kaça malolur

  Prof. Dr. Önder Koç

  Yumurta rezervine dair yapılacak testlerden sonra net bir şey söyleyebiliriz

 • A
  Ayg***

  Hocam benim ilk evliliğinden 4 çocuğum var tuplerimi baglattirdim ama şimdi tekrar evlilik yaptım eşim bebek istiyo tüpleri açtırma ihtimalim varmı yada tekrar nasıl bebek sahibi olabilirim

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba. 2 seçeneğiniz var. Tüp bebek yaptırmak yada kanalların tekrar açılması. Yaşınız ileri ise tüp bebek Dah mantıklı gözüküyor . Yaşınız gençse tüp açma önerilebilir

 • N
  Naz***

  Merhaba hocam ben 21 yaşındayım polikistik over sendromum var eşim varikosel ameliyatı oldu sperm sayısı 1 milyon normal yolla çocuk sahibi olmamız mümkün mü yoksa tüp Bebek mi yaptirmaliyiz

  Prof. Dr. Önder Koç

  Hareketli sperm sayısı4-5 milyonun altında kaldığında aşılama tedavisi yeterli olmaz, tüp bebeğe geçilmelidir

 • A
  Ays***

  Hocam ben 20 yasindayim polikistik overim 4 yillik evliyim klomen tedavisi gordum cocugum olmadi hsg istediler yaptirdim tuplerimin ikiside kapali cikti tup bebek onerdi doktorum esimde H ic bi sorun yokmus yaptirsam tutar mi bi de fiyatini soylermisiniz hocam bana bi yardimci olun lutfen

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba . Öncelikle laparoskopi ile kontrolü yapılmalı, açılmaya çalışılmalı

 • C
  Cer***

  Merhabalar. Yaklaşık 1 senedir bebek yapmak için uğraşıyoruz düzenli öncesinde düzenli giden bir adet dongum vardı. Bebek yapmaya karar verdikten sonra ra düzensizliklerin başladı sürekli ilaçlarla regli olmaya başladım.ve sonunda polikistik overlerim oluştu. Doktorum iki kutu menogon kullandıktan sonra çatlama iğnesi yaptı ama sonuç alamadık. Benim tüplerimde nede eşimde bir sorun yok. Bi iki denemeden sonra tüp bebek önerdiler ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz? (Yasim 29)

  Prof. Dr. Önder Koç

  Eşinizin sperm değerleri ve tüpleriniz iyi ise yakın yumurtlama takibi ile gebelik sağlanır

 • I
  Ibr***

  hocam benim eşimin her iki tüpüde kapalı yaşlarımız 36 tutma olasılığı varmı varsa bizim ne yapmamız lazım

  Prof. Dr. Önder Koç

  Her 2 tüp kapalıysa öncelikle tüplerin durumu , açılabilirliği değerlendirilir. Değerlendirme sonucuna göre laparoskopi yada tüp bebek önerilir

 • G
  Gug***

  Hocam kolay gelsin eşim ve ben 28 yaşındayız 3 yıllık evliyiz çocuğunuz olmuyo muayene olduk hem eşim hem ben hicbir sorun gözükmuyo tüp bebek yaptirmalimiyiz

  Prof. Dr. Önder Koç

  Sizin ve eşinizin tüm tahlilleri yapıldıktan sonra aşılama yada tüp bebek değerlendirilir

 • Y
  Yil***

  45yasimdayim tüp bebek denemelimiyim

  Prof. Dr. Önder Koç

  Şansınız tüp bebekle %4.ama yinele yumurtalık rezerv değerlendirmesi yaptırabilirsiniz

 • H
  Hal***

  Hocam benim tüplerin ikiside kapalı. Ben 20 yasindayim kocaminda sadece sperm hızı ydı galiba 10 milyonun üzerinde olması gerekiyormus ama 8 milyanda bana tüp bebek dediler. Yapilirsa tutma olasılıgı nedir. Tüp bebekle ilgili benim anlayacağım dilden de anlatabilirmisiniz simdiden tesekkur ederim bide fiyatini soylerseniz

  Prof. Dr. Önder Koç

  Merhaba . Tüpleriniz kapalı olması nedeni nedir. Yaşınız çok genç. Tüpler fonksiyonelliği yitirilmişse tüp bebek uygulanır . Eşiniz sperm değerleride normal gözükmüyor daha detaylı incelenmeli

Soru Sor
Görüş ve Fiyat Talebi Formu

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Laparoskopi ve Tüp Bebek Uzmanı
Telefon: 0505 287 4333